اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان: باکو آماده عادی سازی روابط با ارمنستان است

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان: باکو آماده عادی سازی روابط با ارمنستان است

" جیهون بایرام اف " وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان عادی سازی روابط این کشور با ارمنستان را بر اساس اصل تمامیت ارضی و حق حاکمیت، امکان پذیر دانست .

بایرام اف روز جمعه در نشست خبری مشترک با " گابریئلیوس لاندسبرگیس " وزیر امور خارجه لیتوانی گفت : باکو آماده عادی سازی روابط با ارمنستان در قالب اصل تمامیت ارضی و حق حاکمیت است .

وی با اشاره به این که چنین رویکرد باید به نفع همه بازیگران بین المللی باشد ، گفت : جمهوری آذربایجان برای بازگشت آوارگان جنگی به سرزمینهای آزاد شده در قره باغ گامهای پیگیرانه بر می دارد .

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به این که همتای لیتوانیایی خود را در باره تخریب زیرساختها در سرزمینهای آزاد شده ، مطلع ساخته است ، افزود : این سرزمینها در ۳۰ سال گذشته از سوی نیروهای ارمنی مین گذاری شده است .

بایرام اف ارمنستان را به خودداری از تحویل نقشه مناطق مین گذاری شده در قره باغ ، متهم کرد و گفت : از ۱۰ نوامبر سال گذشته ( پایان جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ) تا به حال ۲۲ نفر بر اثر انفجار مین در این مناطق جان باخته و نزدیک به یکصد نفر نیز مجروح شدند .

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی ۴۴ روزه آغاز شده ششم مهر ماه سال گذشته توانست سرزمینهای خود از اشغال نیروهای نظامی ارمنستان در قره باغ ،آزاد کند .

این درگیری های نظامی ۱۰ نوامبر ( ۲۰ آبان ماه ) سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت ./ایرنا

کپی