اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

داغ‌ترین قیمت مرغ و تخم مرغ/ مرغ گران نمی‌شود

داغ‌ترین قیمت مرغ و تخم مرغ/ مرغ گران نمی‌شود

مشاهدات میدانی از سطح بازار حاکی از آن است که مرغ تنظیم بازاری با قیمت هر کیلو ۲۴هزار و۹۰۰ تومان در اکثر خرده فروشی‌ها توزیع می شود.

براساس مشاهدات میدانی از برخی از خرده‌فروشی های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو مرغ گرم آماده طبخ ۲۴ هزار و۹۰۰ تومان و قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی غیر بسته‌بندی ۳۳ تا ۳۵ هزار تومان است.

در میادین میوه و تره بار نیز مرغ تنظیم بازاری با قیمت هر کیلو ۲۴ هزار و۹۰۰ تومان، یک عدد مرغ تازه به وزن دو کیلو ۵۰ هزار تومان، مرغ منجمد تنظیم بازاری  ۱۹هزار و۸۰۰ تومان، یک عدد مرغ منجمد به وزن دو کیلو ۴۰ هزار تومان، تخم مرغ غیر بسته‌بندی هر کیلو ۱۳ هزار و۸۰۰ تومان، یک شانه ۳۰ عددی تخم مرغ به وزن یک کیلو و ۹۰۰ گرم ۲۶ هزار و۲۰۰ تومان، تخم مرغ بسته بندی یک شانه ۳۰ عددی به وزن یک کیلو و ۹۰۰ گرم ۲۹ هزار.۹۰۰ تومان است.


مرغ گران نمی‌شود!/افزایش تولید

مدیر کل توسعه بازرگانی داخلی کالا های کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: هیچ افزایش یا دو نرخی شدن در قیمت مرغ پذیرفته نیست و در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار ندارد.

ابراهیم زارع در جلسه کارگروه ساماندهی مرغ فارس افزود: بر قیمت ۱۷ هزار ۱۰۰ تومان برای مرغ زنده تحویل درب کشتارگاه به دو دلیل تاکید می شود زیرا در تعیین این نرخ قیمت جوجه یک روزه بالاتر از ۴۲۰۰ تومان و نرخ دان بیش از نرخ اعلامی قبلی در نظر گرفته شده است.

زارع با اشاره به اینکه ۶۵ درصد هزینه تولید در مرغداری ها مربوط به دان است که آن را تامین می کنیم، اضافه کرد: نسبت به سال گذشته قیمت مرغ کشتار روز افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی داشته این در حالی است که حقوق جامعه کارگری امسال تنها ۳۶ درصد افزایش است از این رو به همین دلیل افزایش قیمتی مد نظر نیست.

به گفته وی؛ در تعیین قیمت مرغ با در نظر گرفتن سود سرمایه گردش و هزینه استهلاک مرغداری ها، سود مرغدار نیز لحاظ شده است از این رو قیمت مذکور عادلانه است.

او با بیان اینکه با نوسان تولید قیمت جوجه نیز افزایش پیدا می کند، افزود: سال ۱۳۹۸ نیز مشکلاتی در تامین جوجه یک روزه پیش آمد از این رو وزارت جهاد کشاورزی برای اصلاح مسائل تلاش هایی کرده است که هم اکنون نیز جوجه های نژاد آرین به سرعت وارد چرخه تولید می شود.

افزایش تولید مرغ

این مقام مسئول ضمن ابراز امیدواری نسبت به کاهش وابستگی در تامین بودجه یک روزه، افزود: جوجه ریزی در مرغداری های کشور، فروردین امسال نسبت به اسفند سال قبل با ۱۷ میلیون قطعه افزایش به ۱۲۴ میلیون قطعه رسیده است که این افزایش تقاضا ناشی از دلایل مختلف خصوصا التهاب های بازار طبیعی است؛ با آماده شدن زیر ساخت های لازم میزان جوجه ریزی در کشور به ۱۳۰ میلیون قطعه در ماه خواهد رسید.

مدیر کل توسعه بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی در معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: تولید مرغ در استان فارس به اندازه کافی است و رقم بسیار خوبی آماده عرضه به بازار است اما نیاز به همگرایی بیشتری در بین متولیان تولید و عرضه است.

به گفته زارع؛ باید حضور همزمان جهاد کشاورزی و سازمان صمت در کشتارگاه بیش از پیش باشد تا به طور کامل عرضه مرغ رصد و قیمت ها در کنترل باشد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در تولید مرغ جای هیچ نگرانی نیست، گفت: امیدواریم استان فارس علاوه بر تامین نیاز خود نقش پشتیبانی از نیاز دیگر استان ها را که از قبل بر عهده داشته است کماکان ادامه دهد.

نظارت بر توزیع مرغ بر عهده صمت است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: نظارت بر توزیع مرغ بعد از کشتارگاه ها بر عهده این سازمان است از این رو بازرسان به صورت ویژه برخی از ماشین‌ها را ردیابی می کنند.

حمیدرضا ایزدی اضافه کرد: بازرسان سازمان‌های صمت، جهاد کشاورزی و اداره کل دامپزشکی به صورت دائم در کشتارگاه ها حضور دارند و به شکل تصادفی هم به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، گفت: میزان مرغ دریافتی از کشتارگاه ها راست آزمایی و با کنترل فاکتورها رعایت قیمت مصوب نیز بررسی می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره عزم جدی این سازمان در تنظیم بازار، افزود: به این منظور خودروها و نیروهای این سازمان در اختیار واحد معاونت بازرسی قرار گرفت.

ایزدی با بیان اینکه فروردین امسال ۱۹۵ پرونده تخلف و در سه ماه آخر سال گذشته ۱۷۵ پرونده تخلف برای صنوف در فارس تشکیل شده است، افزود: در چند روز اخیر عرضه مرغ زیاد شده و قطعا اگر به همین روند پیش برویم بازار به ثبات خیلی خوبی می‌رسد.

هم‌افزایی برای بهبود شرایط شهروندان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با بیان اینکه هر اقدامی برای بهبود شرایط شهروندان انجام شود در مقابل عظمت مردم کوچک است، تاکید کرد که باید با هم افزایی نارسایی‌ها را برطرف کرد.

ظفر افشون، با بیان اینکه همه دستگاه های ذی مدخل در تولید، توزیع، حمل و نظارت بر توزیع مرغ به نسبت توان خود در این ایام  زحمت کشیدند، افزود: سازمان جهاد کشاورزی در این شرایط سخت و بازار متلاطم حمایت، هدایت و نظارت برتولید مرغ و سازمان صمت نظارت بر توزیع را برعهده دارند. دامپزشکی با تلاش شبانه روزی، بسیج اصناف با همکاری خالصانه و اتاق اصناف نیز با نظارت کمک کرده‌اند./ / ایسنا

 

 

 

کپی