اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

افزایش ۳۷ درصدی حمله به نظامیان آمریکا در افغانستان

افزایش ۳۷ درصدی حمله به نظامیان آمریکا در افغانستان

سازمان ملل متحد و ارتش آمریکا در افغانستان اعلام کرده اند که حملات نیروهای طالبان و دیگر گروه های مخالف حضور آمریکا در افغانستان، در سه ماهه نخست سال جاری (۲۰۲۱) منتهی به ماه مارس، نسبت به سال گذشته به میزان ۳۷ درصد افزایش یافته است.

 آمریکا قصد دارد تا ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور ماه) ۲۵۰۰ نظامی باقی مانده اش را پس از ۲۰ سال از افغانستان بیرون ببرد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیز اعلام کرده است که همزمان با عقب نشینی آمریکا، هفت هزار نیروی خود را از افغانستان خارج خواهد کرد.

افغانستان اکنون دچار ناامنی غذایی است به گونه ای که نزدیک به ۱۷ میلیون تن یا حدود نیمی از شهروندانش از کمبود مواد غذایی رنج می برند. آمار سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که نزدیک به پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تن از شهروندان افغانستان نیاز شدید به مواد غذایی دارند که دومین آمار بالا در این حوزه در جهان به شمار می رود.

گزارش نهاد بازرسی ویژه بازسازی افغانستان «سیگار» وابسته به پنتاگون در باره تلفات غیرنظامیان افغان در سه ماهه نخست سال جاری ‌حاکیست: بر اساس آمار ارتش ایالات متحده ۶۴۳ غیرنظامی افغان کشته و یک هزار و ۳۹۵ تن زخمی شده اند، اما براساس ارزیابی سازمان ملل متحد این رقم ۵۷۲ تن بوده است.

سیگار به نقل از ژنرال آستین اسکات میلر فرمانده نیروهای آمریکا و متحدانش در افغانستان می افزاید: عقب نشینی ارتش آمریکا، حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه نیروی هوایی را از بین خواهد برد که به پیمانکاران برای تعمیر و نگهداری هواپیماها و بالگردهایش وابستگی دارد.

این در حالی است که مذاکرات صلح واشنگتن و کابل با طالبان به بن بست رسیده است.ایرنا

کپی