اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

واکنش روسیه به انتشار فایل صوتی ظریف

واکنش روسیه به انتشار فایل صوتی ظریف

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به فایل صوتی منتشر شده از ظریف اعلام کرد که ملاک این کشور موضع رسمی جمهوری‌ اسلامی ایران باقی می‌ماند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی با خبرگزاری تاس در واکنش به انتشار فایل صوتی محمد جواد ظریف، گفت: ما از آن‌هایی که به دنبال دستکاری کردن روابط دیرینه ایران و روسیه هستند باخبریم. در کل ملاک ما موضع رسمی ایران است که تا به حال بارها ابراز شده است.
وی ادامه داد: دوست ما ایران ظاهرا دوران آسانی را سپری نمی‌کند. به همین دلیل باید به هرگونه بلوای رسانه‌ای با دید این شرایط نگریست.
شنیده‌ها از وین حاکی از آن است که نماینده روسیه در مذاکرات وین به هیأت ایرانی اطمینان داده است که نکات و خاطرات منتشره در فایل صوتی منتشره، بر موضع مذاکراتی روسیه در گفت‌وگوهای هسته‌ای تأثیری نخواهد داشت.
گفته می‌شود نماینده روسیه در دیدار با طرف ایرانی عنوان کرده که طبیعی است گلایه‌هایی در خصوص محتوای این فایل وجود دارد، اما با توجه به سطح و کیفیت ممتاز روابط ایران و روسیه، این مسئله بر موضع روسیه در مذاکرات وین تأثیری نخواهد داشت.
در نشست‌های روزهای گذشته هم هیأت روسی مانند ادوار پیشین گفت‌وگوها از لزوم رفع تحریم‌های ایران حمایت کرده است.
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌‌ای در باره فایل صوتی منتشر شده ظریف در رسانه‌های ایران اعلام کرد که بدنبال گسترش همکاری با ایران است و عمل را مبنای روابط با شرکا می‌داند نه حرف را. / ایسنا

کپی