اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

آخرین وضعیت کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کوبایی ـ ایرانی

آخرین وضعیت کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کوبایی ـ ایرانی

عضو تیم پژوهشی کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونا (سوبرانا)، گفت: تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر این واکسن را در قالب کارآزمایی بالینی فاز سوم در شهر اصفهان دریافت کرده اند و افرادی که تمایل دارند در هشت شهر محل انجام کارآزمایی فاز سوم این واکسن شرکت کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس https://www.pasteurcovac.ir مراجعه کنند.

دکتر احسان مصطفوی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: ‏‏اولین تزریق کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای تولید انستیتو فینلای کوبا که با مشارکت  انستیتو پاستور ایران پیش رفته است، در شهر زنجان به آقای دکتر جمشید انصاری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با حضور رئیس انستیتو پاستور ایران، انجام شد. شهر زنجان دومین شهری است که بعد از اصفهان وارد مطالعه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا می شود.

وی افزود: تا امروز بیش از ۲۵۰ نفر در قالب کارآزمایی بالینی فاز سوم‌، این واکسن را در شهر اصفهان دریافت کرده اند. با ملحق شدن شهر زنجان که امروز انجام شد و شهر همدان که روز شنبه وارد کارآزمایی می شود، تعداد شهر ها و افرادی که زیر پوشش تزریق این واکسن در قالب کارآزمایی بالینی فاز سوم می روند، افزایش می یابد.

مصطفوی ادامه داد: انتظار می رود که بتوانیم در روزهای آتی به تدریج پنج شهر باقی مانده را که شامل بابل، ساری، یزد، کرمان و بندرعباس است، زیر پوشش کارآزمایی ببریم و امیدواریم با همراهی و مساعدت مردم در این پروژه بزرگ‌ ملی، بتوانیم بر اساس نتایج اخذ شده از این مطالعه که هدف اصلی آن بررسی میزان اثربخشی واکسن است، تولید این واکسن را متعاقبا در انستیتو پاستور ایران آغاز و توزیع ملی آن را در قالب واکسیناسیون داشته باشیم.

مصطفوی گفت: خوشبختانه فقط در تعداد معدودی از افرادی که تاکنون واکسن زده‌اند عوارض جانبی خفیفی گزارش شده است که نیاز به درمان دارویی خاصی نداشته است‌.

وی گفت: اگر افرادی که در این هشت شهر یعنی اصفهان، زنجان، همدان، بابل، ساری، یزد، کرمان و بندرعباس هستند، تمایل دارند که در  کارآزمایی فاز سوم این واکسن شرکت کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس https://www.pasteurcovac.ir مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌های پشتیبانی دانشگاه‌های علوم پزشکی مربوطه که در سایت درج شده، تماس گرفته و اطلاعات کافی را کسب کنند.

گفتنی است که افراد واجد شرایط شرکت در این کارآزمایی شامل:
- سن: ۱۸ تا ۸۰ سال
- ساکن در شهرهای اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان، یزد
- داشتن سلامت عمومی و بیماری‌های زمینه‌ای کنترل شده است.
همچنین این واکسن دارای دز یادآور یا بوستر نیز هست که یک ماه بعد از اتمام واکسیناسیون در دو استان زنجان و یزد تزریق می‌شود.

تزریق واکسن کرونا در مرحله کارآزمایی بالینی به معاون رییس جمهوری 

به گزارش ایرنا، مرحله کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن کرونای کنژوکه ( ایرانی - کوبایی ) با تزریق این واکسن به جمشید انصاری، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان نخستین داوطلب زنجانی دریافت این واکسن، آغاز شد.

جمشید انصاری روز پنجشنبه در این مراسم و پس از تزریق این واکسن اظهار داشت: با توجه به فرآیند شیوع بیماری کرونا و درگیری کشورمان با این بیماری، ضرورت تامین واکسن مورد نیاز برای واکسینه کردن مردم احساس می‌شد که در این راستا دولت تامین این مهم را در دستور کار قرارداد. 

وی با اشاره به اینکه کارهایی در کشور در زمینه تولید واکسن شروع شد، اضافه کرد: انستیتوپاستور ایران که مسوولیت مستقیم در این زمینه داشت با همکاری انستیتو فینلای کوبا کار مشترکی را در زمینه تولید واکسن انجام دادند.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور با اشاره به اینکه بنده از ابتدا در جریان این کار بودم، خاطرنشان کرد: فاز سوم انسانی این واکسن در حال انجام است و زنجان نیز به عنوان یکی از استانهای پایلوت انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه به عنوان یک وظیفه در شهر خودم برای اطمینان دادن به مردم این واکسن را تزریق و برای این کار داوطلب شد اظهار داشت: نتایج خوبی از این واکسن به دست آمده و مسوولان نیز در  این زمینه اطمینان بیشتری در خصوص آن دارند.

انصاری  افزود: این واکسن به عنوان واکسن پایه در امر واکسیناسیون کرونا در کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

به گزارش ایرنا، این مراسم روز پنجشنبه طی مراسمی با حضور دکتر  علیرضا بیگلری، رییس انستیتوپاستور ایران، استاندار و شماری دیگر از مسوولان استان زنجان برگزار شد.

علاوه بر معاون رییس جمهوری نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی، رییس دانشکده پزشکی و همچنین معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی و چند نفر دیگر از مسؤولان دانشگاه این واکسن را تزریق کردند. 

تزریق واکسن مشترک ایران و کوبا محدودیت سنی ندارد

 رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: ۱۸ تا ۸۰ ساله‌ها می‌توانند واکسن مشترک ایران و کوبا را دریافت کنند.

به گزارش ایسنا، علیرضا بیگلری ظهر امروز (۹ اردیبهشت‌ماه) در بیست و سومین آیین پویش ره‌سلامت و آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا (انستیتو پاستور - انستیتو فینلای کوبا)، اظهار کرد: از همه افرادی که در کارآزمایی شرکت می‌کنند، قدردانی می‌کنم؛ چرا که این کار تجربه بزرگی برای کشور است.

وی افزود: وجهه بارز کرونا این بود که دانش بشری را به چالش کشید و دانش بشر در مقابل آن به زانو درآمد. در آغاز شیوع کرونا، مرحله اول تشخیص بود که بر عهده انستیتو پاستور گذاشته شد و خوشبختانه توانست شبکه گسترده تشخیص را در کشور راه‌اندازی کند.

این مسئول ادامه داد: انستیتو پاستور ۱۰۰ سال قدمت دارد و یار دیرین روزهای سخت مردم ایران است و در قضیه کرونا نیز با تشخیص شروع کرد و به واکسن رسید. در بحث تولید واکسن نیز برند انستیتو پاستور نمی‌توانست بر روی هر برندی باشد، به همین دلیل چند پروژه را آغاز کرد.

بیگلری با بیان اینکه رویکرد کشور خرید واکسن خارجی و حمایت از تولید واکسن داخلی بود، تصریح کرد: برای رویکرد سوم، همکاری مشترک بین‌المللی هم‌تراز با انستیتو در تراز پاستور که انستیتو فینلای کوبا بود، آغاز شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران یادآور شد: برای تولید واکسن مشترک دو شرط اساسی مدنظر قرار دادیم. یکی اینکه باید واکسنی انتخاب شود که عارضه نداشته باشد که خوشبختانه این واکسن یکی از بی‌خطرترین واکسن‌ها در کارآزمایی بوده و بسیار کم‌عارضه است و توانایی این را دارد که به طور نسبی با جهش‌ها تطابق کند. شرط دوم تولید واکسن مشترک وجود دُز یادآور بود که خوشبختانه این واکسن دُز بوستر نیز دارد و این در حالی است که بسیاری از شرکت‌ها اخیراً به دنبال تولید بوستر هستند.

وی عنوان کرد: واکسن انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا این قابلیت را دارد که به راحتی می‌توان از آن در بازه سنی ۱۸ تا ۸۰ سال و در هر دو جنس زن و مرد استفاده کرد و در کار با کشور کوبا تجربه موفقی را نیز در گذشته داشتیم.

این مسئول با بیان اینکه به دنبال تولید مشترک واکسنی بودیم که ساخت آن ادامه‌دار باشد تا بتوان بر اساس آن دیگر واکسن‌ها را ساخت، گفت: قرار بر این است که پس از تامین کشورهای ایران و کوبا، صادرات آن آغاز شود. در حال حاضر در هفت استان کارآزمایی این واکسن انجام می‌شود ولی در شهرهای زنجان و یزد دُز سوم که همان دُز یادآور است، به صورت پایلوت تزریق می‌شود.

بیگلری خاطرنشان کرد: کرونا با همه سختی‌ها پیشرفت و تجربه‌هایی را برای کشور داشته و امروز بیشتر از روزهای گذشته توانمند شده‌ایم و این روند پیشرفت ادامه دارد.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی