اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

عملیات آبگیری سد بالارود اندیمشک آغاز شد

عملیات آبگیری سد بالارود اندیمشک آغاز شد

عملیات آبگیری سد بالارود اندیمشک طی مراسمی به صورت ویدئو کنفرانس با حضور حسن روحانی رییس جمهوری و جمعی از مسئولین استانی و محلی، آغاز شد.

 این مراسم  روز پنج شنبه با حضور قاسم سلیمانی دشتکی استاندار خوزستان ،مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان ، نماینده و فرماندار اندیمشک و جمعی از مسئولین استانی و محلی برگزار و این سد به طور رسمی  وارد چرخه اقتصادی کشور شد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در تشریح اهمیت این پروژه گفت:این سد پنجاه و سومین سد مخزنی کشور است که با اعتبارات ملی از ابتدای دولت کار ساخت آنها به اتمام رسیده و با بهره برداری از آن، علاوه بر کنترل سیلاب های ورودی شمال خوزستان ، نیاز آبی بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست اندیمشک برطرف می شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در این آیین با ارایه گزارشی گفت: سد بالارود یک سدمخزنی با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۴۵۰ میلیاردریال و از طرح های بزرگ منطقه است.

فرهاد ایزدجو افزود:این سد در شهر حسینه از شهرستان اندیمشک بر رودخانه بالارود و بین رودخانه های دز و کرخه قرار گرفته و ظرفیت مخزن آن ۱۳۱ میلیون متر مکعب می باشد.

وی بیان کرد:اهداف اصلی از ساخت این سد خاکی با هسته رسی ، کنترل سیلاب های مخرب بالارود است که در سال های گذشته خساراتی برای منطقه داشته است کمااینکه در سال های ۹۷ و ۹۸ (در حین ساخت )سیلاب های با شدت ۹۰۰ مترمکعب بر ثانیه را مهار کرده است.

وی اظهار داشت :این سد همچنین آب شرب روستاهای منطقه را با جمعیتی بالغ بر ۲۲ هزار نفر پوشش خواهد داد ضمن اینکه در توسعه جاذبه های گردشگری و رونق اقتصادی منطقه نیز نقش مهمی دارد.

ایزدجو بیان کرد: این طرح بزرگ اقتصادی برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر  اشتغالزایی غیرمستقیم و برای ۸۰ نفر به صورت مستقیم  مستقیم اشتغالزایی دارد و نیروگاه آن در آینده با ظرفیت تولید انرژی ۱۱ گیگا وات ساعت راه اندازی می گردد.

 سد بالارود دارای ۸۵ متر ارتفاع، یک هزار و ۵۴ متر طول ، ۱۰ متر عرض ، ۷۹۷ کیلومتر مربع حوضه آبریز و  همچنین ۱۳۱ میلیون متر مربع حجم مخزن می باشد.

به گفته مسوولین اندیمشک با اجرای این طرح بزرگ اقتصادی ، علاوه بر توسعه فرصت شغلی ، ایجاد جاذبه های گردشگری در این منطقه نیز هدفگذاری شده است.

تامین آب شرب شهر حسینیه و برخی مناطق شهرستان اندیمشک و تولید انرژی برق آبی به میزان ۱۱ گیگا وات ساعت در سال  از دیگر مزایای این طرح اقتصادی عنوان شده است.

سد مخزنی بالارود توسط سازمان آب و برق خوزستان روی رودخانه بالارود در ۲۷ کیلومتری شمال شهر اندیمشک در بخش الوار گرمسیری و در شهر حسینیه  احداث شده است.

عملیات ساخت سد بالارود  از سال ۸۴آغاز شده بود که تکمیل آن به علت برخی مشکلات و موانع در طی این سالها با وقفه هایی همراه  شد.

شهرستان اندیمشک در شمال استان خوزستان واقع شده است.

سدهای کرخه ، دز و بالارود اندیمشک نقش مهمی در حوزه اقتصاد ، تولید و اشتغال کشور ایفا می کنند./ایرنا


 

کپی