اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

وزیرخارجه آلمان وارد اسلام‌آباد شد

وزیرخارجه آلمان وارد اسلام‌آباد شد

«هایکو ماس» وزیر امورخارجه آلمان امروز پنجشنبه در یک سفر از پیش تعیین نشده وارد اسلام‌آباد شد و با همتای پاکستانی خود دیدار کرد.

 از منابع رسمی پاکستان، هایکو ماس که قرار است به افغانستان سفر کند، توقف کوتاهی و البته غیرمنتظره در اسلام‌آباد داشت و با حضور در وزارت امور خارجه پاکستان با «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: وزیران امور خارجه دو کشور درباره روابط دوجانبه، تحولات منطقه از جمله وضعیت افغانستان و مسائل بین المللی تبادل نظر کردند.

در این بیانیه آمده است: قریشی همتای آلمانی خود را در جریان تلاش پاکستان برای کمک به پیشبرد روند صلح افغانستان و حمایت قاطع از راهکارهای سیاسی برای حل مسئله این کشور، قرار داد.

وزیر امور خارجه پاکستان نسبت به تلاش عناصر خرابکار برای ضربه زدن به تلاش‌های صلح افغانستان هشدار داد و افزود: پیشرفت مداوم احزاب افغانستان در جهت توافق سیاسی با مذاکره مورد تأکید است و باید تمام تلاش‌ها برای کاهش خشونت منجر به آتش بس انجام شود.

وی بر خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد و گفت: تمام ذینفعان در افغانستان باید به طور سازنده برای رسیدن به یک راه حل سیاسی فراگیر و جامع از طریق یک روند تحت مالکیت افغانستان و به رهبری مردم این کشور مشارکت کنند.

شاه محمود قریشی اظهار داشت: صلح در افغانستان منافع قابل توجه دیگری از جمله افزایش تجارت و ارتباط منطقه‌ای را به همراه خواهد داشت.

این دومین سفر رسمی هایکو ماس به پاکستان از اسفندماه ۱۳۹۷ محسوب می‌شود. وزیر امور خارجه آلمان قرار است اسلام‌آباد را به مقصد کابل پایتخت افغانستان ترک کند.

وزیر امور خارجه پاکستان ۲۲ فروردین امسال با هدف تعمیق مناسبات تجاری-دفاعی با آلمان و دیدار با مقام‌های بلندپایه این کشور، به برلین سفر کرد./ ایرنا

کپی