اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

۶۲۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری سه سال گذشته در لرستان انجام شد

۶۲۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری سه سال گذشته در لرستان انجام شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: عملیات آبخیزداری با هدف کنترل سیل و کاهش رسوب طی سه سال گذشته در ۷۰ حوزه آبخیز استان به مساحت ۶۲۰ هزار هکتار انجام شد.

شیرزاد نجفی روز پنجشنبه به رسانه ها اعلام کرد: طی سال های ۹۷ تا ۹۹،  از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اولویت اجرای عملیات آبخیزداری بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار به استان تخصیص داده شد و آبخیزداری در بیش از ۷۰ حوزه آبخیز به مساحت بیش از ۶۲۰ هزار هکتار انجام شد.

وی اظهار کرد: بر این اساس در این مناطق به طور متوسط ۱۹۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیش از ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب استحصال شده است که سد مستحکمی در مقابل خسارات سیل می باشد.

وی افزود: همچنین در زمینه کنترل فرسایش توده‌ای در مراتع و جنگل‌های استان با تخصیص ۶ میلیارد تومان در حوزه آبخیز سراب بیشه دورود و قلعه گل خرم آباد، بیش از ۳۰ هکتار از مناطق تثبیت و پایدار سازی، بیش از ۴۰۰ هزار متر مکعب رسوب کنترل و از ورود آن به رودخانه های استان جلوگیری  شده است.

نجفی گفت: از نظر زمین شناسی تفاوت بسیاری بین بخش‌های جنوب و جنوب غربی استان با سایر مناطق وجود دارد بطوریکه شیب متوسط زمین در بیش از ۶۰ درصد وسعت استان بیش از ۱۲ درصد است.

وی افزود: عوامل طبیعی و انسانی و فعالیت‌های عمرانی در اراضی ناهموار زراعی باعث شده است نرخ فرسایش خاک و تولید رسوب در استان به مراتب از متوسط کشوری بالاتر باشد که این موارد موجب جاری شدن سیل در بارندگی ها می شود.

وی گفت: باتوجه به شرایط اقلیمی، توپوگرافی کوهستانی، شیب بالا و آب و هوا، لرستان از سیل مصون نیست و تنها راه مقابله با فرسایش و جلوگیری از انتقال خاک به عنوان رسوب، انجام عملیات آبخیزداری است که در این بخش، استان یکی از پیشگامان اجرای عملیات آبخیزداری در کشور محسوب می شود.

نجفی بیان کرد: یکی از اقدامات موثر برای کاهش خسارات سیل، حفظ و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی، جنگل ها و مراتع، اقدامات پیشگیرانه با هزینه ای کمتر از ۱۰ درصد خسارات سیل است که با اجرای پروژه های آبخیزداری، به حداقل می رسد و ایمن‌سازی لازم صورت می گیرد.

وی ادامه داد: میزان اعتبارات مصوب آبخیزداری طی دهه های اخیر به طور متوسط سالانه ۱۰ میلیارد تومان بوده که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، هر ساله ۵۰ درصد اعتبارات مصوب تخصیص یافته است و در نتیجه روند اجرای اقدامات آبخیزداری در سطح استان کند بوده و گاهی نیز معطل مانده است.

وی گفت: اجرای عملیات آبخیزداری در یک هکتار موجب ذخیره سازی ۵۳۰ متر مکعب آب، تولید ۱۲۰ کیلوگرم علوفه، چهارمتر مکعب کنترل رسوب، کنترل سه تا ۹ تنی فرسایش خاک، کاهش ۱۰ درصدی تخریب در مناطق کوهستانی و ۲۵ درصدی در سایر مناطق، نسبت پنج تا ۹ برابری سود به هزینه ها، کاهش ۷۰ درصدی حجم سیلاب و افزایش یک تا سه برابری دبی چاه‌ و قنات‌ها می شود./ایرنا 

کپی