اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

کلانتری: به حراست از محیط‌زیست خلیج فارس متعهدیم

کلانتری: به حراست از محیط‌زیست خلیج فارس متعهدیم

معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خلیج فارس از اکوسیستم ویژه، مهم و ارزشمندی در جهان برخوردار است هرچند این پهنه ارزشمند بسیار شکننده است و آلاینده ها همراه با تغییرات اقلیمی می تواند آسیب جدی به آن وارد سازد.

 روز دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس است و به همین مناسبت عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پیام خود با تاکید بر اهمیت خلیج فارس از لحاظ محیط زیستی، این روز را گرامی داشت.

وی در این پیام تصریح کرد: روز دهم اردیبهشت هر سال به نام پهنه دریایی خلیج فارس زمین نام‌گذاری شده است؛ روز «خلیج فارس» نامی است که هویت و همبستگی سرزمین کهن ما را تا همیشه با خود همراه دارد.

کلانتری افزود:‌ خلیج فارس از اکوسیستم ویژه، مهم و ارزشمندی در جهان برخوردار است هرچند این پهنه ارزشمند بسیار شکننده است و آلاینده ها همراه با تغییرات  اقلیمی می تواند آسیب جدی به آن وارد سازد. همچنین بستر دریا محل میدان های نفتی و گازی، و تردد شناورها و نفتکش ها قرار دارد که در کنار پساب های آب شیرین کن ها، پساب های صنعتی و شهری، تهدیدی برای اکوسیستم دریای فارس محسوب می شود که آسیب آن ها گاهی جبران ناپذیر است.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست به نگهداری و حراست از محیط زیست خلیج فارس متعهد است و برای حفاظت از این موهبت بی‌همتا در حال تدوین «برنامه اقدام ملی حفاظت از محیط زیست دریایی» در برنامه هفتم توسعه است. هدفی بزرگ که آرزو می‌کنم با یاری تمام افراد و دستگاه‌های ذی ربط و ذی نفع  کشور تحقق یابد.

کلانتری افزود: اینجانب روز ملی خلیج فارس را به ایرانیان، همکاران سربلندم در سازمان محیط زیست، ساحل نشینان  و همسایگان گرامی در حاشیه خلیج همیشه فارس تبریک و خجسته باد می گویم. باشد که همه با هم  در حفظ و حراست از این گنجینه تاریخی و طبیعی، هم‌آهنگ و همنوا باشیم.

/ایرنا 

 

کپی