اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

دمای اتمسفر خارجی خورشید بیش از یک میلیون درجه فارنهایت است

دمای اتمسفر خارجی خورشید بیش از یک میلیون درجه فارنهایت است

تحقیقی جدید نشان می دهد دمای اتمسفر خارجی خورشید به ۱.۷ میلیون درجه فارنهایت می رسد.

 تحقیقی جدید نشان می‌دهد دمای اتمسفر خارجی خورشید به ۱.۷ میلیون درجه فارنهایت می‌رسد. دلیل این امر شعله‌های آتشی است که در سطح سیاره به وجود می آیند.

سازمان فضایی اروپا نزدیک ترین تصاویر از خورشید را در ژوئن ۲۰۲۰ میلادی ثبت کرد. تصاویر مذکور توسط کاوشگر «سولار اوربیتر» ثبت شده بود و شعله‌های آتش در سراسر سطح ستاره را نشان می‌دهد.

این تصاویر حدود ۱۵۰۰ نقطه درخشان کوچک و چشمک زن را نشان می‌دهد که درخشش آنها بین ۱۰ تا ۲۰۰ ثانیه طول می‌کشد و عرض هر کدام بین ۲۴۸ تا ۶۵۰۰ مایل است.

اطلاعات جدید از سولار اوربیتر نشان می‌دهند این شعله‌های درخشان در نتیجه فرایندی به وجود آمده‌اند که احتمالاً به گرم شدن اتمسفر خارجی خورشید منجر می‌شود و در نتیجه دمای آن به ۱.۷ میلیون درجه فارنهایت می‌رسد.

اطلاعات جدید براساس شبیه سازی های رایانشی گروهی از محققان سازمان فضایی اروپا ارائه شده‌اند. به گفته پروفسور هاردی پیتر از انستیتو مکس پلانک این مدل، میزان انتشار انرژی از خورشید را محاسبه می‌کند.

این شبیه سازی ها همچنین فرایندی را نشان دادند که طی آن خطوط میدان‌های مغناطیسی در جهت مخالف می‌شکنند و سپس دوباره مرتبط می‌شوند و در این بین انرژی آزاد می‌کنند.

کرونا (تاج) خورشیدی ۳۰۰ بار داغ‌تر از لایه زیرین است. این پدیده محققان را سردرگم کرده و یکی از بزرگترین رازهای خورشید به حساب می‌آید.

شعله‌های خورشیدی در حقیقت انفجار اشعه‌های پر قدرت سطح خورشید هستند که به اختلالات سیگنال‌های رادیویی و امواج مغناطیسی در زمین منجر می‌شوند./مهر

کپی