اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

هشدار نخست وزیر سابق قطر درباره تبعات تقابل آمریکا و چین بر منطقه

هشدار نخست وزیر سابق قطر درباره تبعات تقابل آمریکا و چین بر منطقه

نخست وزیر و وزیر خارجه قطر سابق نسبت به تبعات رقابت آمریکا و چین بر کشورهای منطقه هشدار داد.

به نقل از عربی۲۱، حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر و وزیر خارجه سابق قطر در توییتی نوشت: آمریکا نیروی دریایی بیشتری در منطقه اقیانوس آرام مستقر خواهد کرد تا حضور دریایی خود را در منطقه تشدید کند، این کاری است که واشنگتن عملا از چندی پیش آغاز کرده است.

وی در ادامه نوشت: توجه جهانی در سال‌های آینده به رقابت بین ایالات متحده و چین در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی و قدرت نظامی مورد نظر برای محافظت از این امتیازات معطوف خواهد شد.

بن جاسم نوشت: اگر که کشورهای منطقه برای تحقق تفاهمات شتاب نکنند، اقدامات عملی اتخاذ نکنند و مطابق با منافع مشترک عمل نکنند نتیجه مستقیم این موضع گیری مجدد آمریکا این است که منطقه ما بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد.

وی در اظهارات سابق خود هم گفته بود، دولت جدید آمریکا تلاش خود را برای کاهش سرعت رشد اقتصاد و فناوری چین متمرکز کرده است. آمریکا می‌داند که "اژدهای چین" در سالهایی کمتر از تعداد انگشتان یک دست، آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت و اقتصاد چین در مرتبه نخست جهان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: به ناچار تب این جنگ اقتصادی بین دو "غول" دامن کشورهای منطقه خلیج (فارس) را هم خواهد گرفت زیرا ایالات متحده به هر طریقی ما را تحت فشار قرار خواهد داد تا همکاری اقتصادی و نظامی را با چین توسعه ندهیم./ ایسنا

کپی