اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
گزارش «ایران» از شروع تزریق واکسن کرونا به سالمندان 80 ساله در کشور

آغاز واکسیناسیون عمومی

آغاز واکسیناسیون عمومی
فریبا خان احمدی خبرنگار

واکسیناسیون عمومی کرونا امروز به‌طور رسمی در کشور کلید خورد و افراد بالای 80 سال در اولویت فهرست دریافت‌کنندگان واکسن کرونا قرار گرفتند. از روز 7 اردیبهشت دانشگاه‌های علوم پزشکی در 31 استان کشور برای واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال آستین‌ها را بالا زدند و حالا با اتمام تقریبی فاز اول از این‌پس میزبان دومین گروه پرخطر برای تزریق واکسن کرونا هستند.

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در فاز دوم افراد به ترتیب از سنین ۸۰ سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه‌ای و خاص، واکسن دریافت خواهند کرد. گفته می‌شود این فاز سنگین خواهد بود و تا تیر ماه ادامه دارد. بر‌اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت در این فاز افراد سالمند گروه هدف 7 میلیون و 200هزار نفر هستند البته در فاز دوم گروه‌های پرخطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال نیز به ترتیب اول از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال و… اولویت‌بندی می‌شوند و واکسن دریافت می‌کنند.
نیمی از سالمندان در تهران زندگی می‌کنند 
بابک عشرتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران به «ایران» می‌گوید: در حال حاضر در فاز دوم واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال اعلام شده و این افراد برای دریافت واکسن فراخوان داده شده‌اند هنوز برای بیماران زمینه‌ای 16 تا 64 سال و سالمندان 65 تا 80 سال برای تزریق واکسن فراخوانی داده نشده است و اینها بعد از اتمام سالمندان بالای 80 سال به ترتیب به لیست دریافت‌کنندگان واکسن اضافه می‌شوند شبیه به همان فرایندی که در فاز یک رقم خورد یعنی ابتدا کادر درمان درگیر با کرونا واکسینه شدند و سپس نوبت به پرسنل مراکز درمانی دولتی و خصوصی رسید. 
همچنین طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت؛ در این فاز علاوه بر واکسن‌های وارداتی همچنین از واکسن تولید داخل انستیتو پاستور استفاده خواهد شد. با این حال دولت همچنان 60 میلیون دوز با روسیه برای واکسن اسپوتنیک قرارداد دارد و از طریق کوواکس هم 16.8 میلیون دوز واکسن خریداری کرده که به‌تدریج وارد کشور می‌شوند. اگرچه واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال از امروز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آغاز شده است اما شرایط در پایتخت به دلیل فراوانی جمعیت سالمند در آن به گونه دیگری است. 
نیمی از سالمندان در تهران زندگی می‌کنند و با توجه به اینکه هنوز مقدار دوز واکسن برای این گروه سنی کامل در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران قرار نگرفته برای همین هم کار واکسیناسیون افراد بالای 80 سال در تهران نسبت به استان‌های دیگر کمی کند پیش می‌رود. 
117 هزار سالمند بالای 75 سال در نوبت واکسن 
عشرتی درباره شیوه کار واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال این‌گونه توضیح می‌دهد: سالمندان تحت پوشش هر دانشگاه دو دسته‌اند، کسانی که پرونده الکترونیکی سلامت دارند و مشخصات و شماره تماس‌های‌شان در پایگاه‌های محل زندگی‌شان ثبت شده است. کارشناسان بهداشت در پایگاه‌ها با این گروه از سالمندان تماس می‌گیرند و بر‌اساس ظرفیت مراکز یعنی تعداد پرسنل واکسیناتور و مقدار واکسن در دسترس به محل‌های تزریق واکسن دعوت می‌شوند.
او در پاسخ به اینکه تاکنون چقدر سهمیه برای واکسن سالمندان بالای 80 سال تخصیص داده شده است؛ می‌افزاید: فاز اول واکسیناسیون برای گروه‌های بهداشتی و درمانی، جانبازان، سالمندان سرای سالمندان، بیماران خاص و پاکبان‌ها تا حدود زیادی تمام شده است ما همان مراکز را برای تزریق واکسن سالمندان نیز اختصاص دادیم که کل منطقه تحت پوشش ما 12 مرکز است با توجه به اینکه سهمیه واکسن سالمندان را به‌طور کامل تحویل نگرفته‌ایم به محض اینکه تعداد ورودی واکسن‌ها زیاد شود مراکز تزریق هم افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه می‌گوید: دسته دوم سالمندانی هستند که پرونده الکترونیک سلامت از قبل ندارند این گروه از افراد باید در سامانه salamat.gon.ir ثبت‌نام کنند و نشانی منزل، کد ملی و شماره تلفن‌شان را وارد سامانه کنند با این گروه نیز بعد از ثبت‌نام در سایت تماس گرفته می‌شود.
عشرتی با بیان اینکه جمعیت تحت پوشش سالمندان بالای75 سال در دانشگاه علوم پزشکی ایران 117 هزار نفر است، می‌گوید: ما هم‌اکنون به این مقدار دوز واکسن دسترسی نداریم وزارت بهداشت نیز قسمت به قسمت واکسن را تحویل می‌دهد ما بر اساس تعداد دوز واکسن در دسترس با سالمندان تماس می‌گیریم. سالمندان نگران نباشند هیچ تماسی با هیچ جایی نگیرند، هیچ جای نگرانی نیست نیروهای بهداشت بعد از تخصیص سهمیه واکسن با این افراد تماس می‌گیرند. به گفته عشرتی؛ نوع واکسن استفاده شده برای سالمندان بالای 80 سال سینوفارم چین است و به‌تدریج واکسن‌های تولید داخل نیز به چرخه تأمین واکسن اضافه می‌شوند. ما به سالمندان توصیه می‌کنیم بعد از دریافت هر دو دوز واکسن به هیچ‌وجه بدون ماسک تردد نکنند و از دورهمی‌ها کماکان بپرهیزند. 
 
مشروح این گزارش را فردا(چهارشنبه 8 اردیبهشت)  در روزنانه «ایران» بخوانید.
 
کپی