اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

ورود ارتش هند برای مهار کرونا
با فوت ۲۷۷۱ بیمار دیگر مجموع آمار قربانیان کرونا ویروس در هند در آستانه ۲۰۰ هزار نفر قرار گرفته و نیروهای ارتش وارد عمل شدند تا با ارسال کمک‌های پزشکی به مقابله با روند افزایشی این بیماری در کشور کمک کنند. ژنرال «بیپین راوات»، رئیس ستاد دفاع اواخر روز دوشنبه گفته است که اکسیژن از محل ذخایر نیروهای مسلح در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد و نیروهای بازنشسته به نظام سلامت که به دلیل افزایش تعداد بیماران تحت فشار قرار دارد، ملحق می‌شوند. همچنین کشورهایی از جمله انگلیس، آلمان و ایالات متحده اعلام کرده‌اند که تجهیزات و امکانات درمانی به هند ارسال می‌کنند. محموله‌ای از تجهیزات ضروری پزشکی از انگلیس که شامل ۱۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی است امروز وارد دهلی شد.
 
---
 
جریمه نخست وزیر بدون ماسک
«پرایوت چان-اوچا» نخست‌وزیر تایلند به دلیل نزدن ماسک 190 دلار جریمه شد. اخیراً مقامات تایلند در ۴۸ استان برای کسانی که در مکان‌های عمومی ماسک نزنند، جریمه‌هایی تا ۲۰ هزار بات تایلند (معادل ۶۴۰ دلار) تعیین کرده‌اند. «پرایوت چان-اوچا» نخست‌وزیر تایلند روز دوشنبه و به دنبال لازم‌الاجرا شدن این قانون، از نخستین افرادی بود که جریمه شد. تصویری در صفحه رسمی فیس‌بوک وی، او را حین ریاست جلسه‌ای در مورد واکسیناسیون کووید ۱۹، بدون ماسک نشان می‌دهد که با انتقادات آنلاین همراه بود. «آسوین کوانگموانگ» فرماندار بانکوک گفت، همراه با رئیس پلیس شهر و یک مقام دیگر، رفته‌اند تا ۶ هزار بات (۱۹۰ دلار) از پرایوت دریافت کنند چون این نخستین سرپیچی او از قانون بوده است. عکس مجرمانه پرایوت نیز از صفحه فیس‌بوک او پاک شد.
 
---
 
قبرس توریست واکسینه می‌پذیرد
مقام‌های قبرس اعلام کردند مرزهای این کشور را از دهم ماه «مه» (20 اردیبهشت) به روی گردشگران واکسینه‌ شده ۶۵ کشور بازگشایی خواهند کرد تا مسافران بتوانند بدون نیاز به ارائه نتیجه منفی آزمایش کرونا یا سپری کردن قرنطینه از این کشور بازدید کنند. به گفته وزیر گردشگری قبرس، کشورهایی همچون ارمنستان، بحرین، کانادا، مصر، کویت، لبنان، امارات متحده عربی، ایالات متحده امریکا و سوئیس در فهرست ۶۵ کشور یاد شده قرار دارند. گردشگران در عین حال باید پروتکل‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند. گردشگری حدود ۱۵ درصد از تولیدات ناخالص داخلی این کشور را دربرمی‌گیرد اما درآمد حاصل از این حوزه در سال ۲۰۲۰ با ۸۵ درصد کاهش مواجه شد.
 
---
 
سانسور اسکار خانم کارگردان در چین
تمام گزارش‌ها و مطالب تازه درباره «کلویی ژائو» کارگردان چینی تبار برنده اسکار بهترین کارگردانی امسال برای فیلم «سرزمین خانه به دوشان»، از شبکه اجتماعی «ویبو» چین حذف شده است. در چین اغلب شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های بین‌المللی مانند توئیتر، فیسبوک، گوگل و ویکی‌پدیا فیلتر هستند و شبکه ملی ویبو جایگزین آنها شده است. قرار بود فیلم جدید کلویی ژائو در سینماهای چین اکران شود اما پس از بازنشر یکی از مصاحبه‌های قدیمی او که ظاهراً حاوی انتقاد از وضعیت چین بوده این برنامه‌ها متوقف شد. کلویی ژائو دومین زنی است که در ۹۳ دوره گذشته، اسکار بهترین کارگردان را دریافت کرده و نخستین زن آسیایی است که این جایزه را به خود اختصاص داده است.
 
---
 
راه‌اندازی «مرکز نفوذبدخواهانه»
دولت جو بایدن اعلام کرد بر اساس ارزیابی جامعه اطلاعاتی امریکا «از تلاش‌های روسیه و دیگر دشمنان کشور برای مداخله در انتخابات ریاست جمهوری امریکا»، نهاد جدیدی با نام «مرکز نفوذ بدخواهانه خارجی» راه‌اندازی خواهد شد. این نهاد در دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی ایالات متحده که وظیفه هماهنگی برای همرسانی اطلاعات میان سرویس‌های جاسوسی امریکا را بر عهده دارد، دایر خواهد شد. نهادهای اطلاعاتی امریکا از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ که منجر به پیروزی دونالد ترامپ شد، همواره از اعمال نفوذ و تلاش برخی کشورهای خارجی برای تأثیرگذاری در نتایج انتخابات اظهار نگرانی کرده‌اند. رابرت مولر بازرس ویژه در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات امریکا به‌مدت ۲۲ ماه تحقیقاتی را انجام داد که هدف از آن بررسی تبانی احتمالی اعضای کمپین انتخاباتی آقای ترامپ با مقامات روسیه بود.
 
 
کپی