اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

تردد روزانه ۵۰ تبعه پاکستانی از مرز میرجاوه به ایران / تجارت مرزی با هند ادامه دارد

تردد روزانه ۵۰ تبعه پاکستانی از مرز میرجاوه به ایران / تجارت مرزی با هند ادامه دارد

سخنگوی گمرک گفت:در مرز میرجاوه و ریمدان ۵۰ نفر با تابعیت پاکستانی که در ایران مقیم هستند روزانه تردد دارند که اداره گذرنامه باید مانع ورود و خروج آن ها شود.

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک ، با اشاره به وضعیت فعالیت مرز‌ها در شرقی و جزئیات واردات کالا‌های هندی به کشور گفت: در ایران فقط از مرزهای آبی و بندر چابهار در جنوب شرق ایران از هند واردات انجام می‌شود و به صورت مسافری از هند وارداتی نداریم.  تجارت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مد نظر است،  نه توقف جابجایی کالا بنابراین دستورالعمل‌های بهداشتی  به شدت رعایت می‌شود.

او ادامه داد: علاوه بر تامین معاش کسانی که در این حوزه شاغل هستند،  موضوع مصرف عموم هم مد نظر است؛ که نباید کمبودی در این زمینه صورت بگیرد.

لطیفی با اشاره به حجم واردات از کشور هند هم گفت: از هند در سال گذشته نزدیک به ۲ میلیارد و سیصد میلیون دلار واردات از هند داشتیم. عمده کالا‌هایی که  از این کشور وارد ایران شده است. برنج، چای سیاه شکر سفید و تجهیزات الکترونیکی و لوازم یدکی و کامپیوتری بوده است.

سخنگوی گمرک اضافه کرد: براساس آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات محدودیت ممنوعیت یا هر گونه تغییری در روند تجارت ما با سایر کشور‌ها باید از طریق وزارت صمت به گمرکات ابلاغ شود و در خصوص ممنوعیت واردات از هند تاکنون هیچ ابلاغی از وزارت صمت به گمرکات صورت نگرفته است.

او تصریح کرد: سازمان بنادر به عنوان تحویل گیرنده کالا نظارت جدی را نسبت به ورود کالا‌های هندی اعمال می‌کنند. نیرو‌های بهداشتی و پزشکی در بنادر و مبادی ورودی مستقر هستند. خدمه کشتی‌ها هم از مبدا یا مقصد هند امکان خروج از شناور‌ها را ندارند و در شناور‌های خود قرنطینه بوده و تنها  با ماشین‌های تخلیه و بارگیری کالا‌ها تخلیه می‌شود.

لطیفی تصریح کرد: تونل‌های ضدعفونی برای کانتینر‌های که از مقصد هند هستند در نظر گرفته شده است. ممنوعیت ورود مسافر از پاکستان بوده است که این ممنوعیت زمینی را اداره گذرنامه ناجا باید اجرا کند که گویا ابلاغی به آن‌ها مبنی بر ممنوعیت صورت نگرفته است. دستگا‌ها برای واردات کالا ممنوعیت اعلام کردند، اما دستگاه اصلی هیچ ممنوعیتی اعلام نکرده اند.

سخنگوی گمرک بیان کرد: در مرز میرجاوه و ریمدان ۵۰ نفر با تابعیت پاکستانی که در ایران مقیم هستند روزانه از مرزهای مشترک  پاکستان تردد دارند. اداره گذرنامه باید مانع ورود و خروج شود احتمالا ابلاغی برای ممنوعیت نشده است که شاهد تردد مسافر  به طور عادی از  مرزهای مشترک با پاکستان هستیم.

/ باشگاه خبرنگاران جوان

 

کپی