اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

تظاهرات علیه آمریکا در ترکیه با درخواست تخلیه پایگاه‌ اینجرلیک

تظاهرات علیه آمریکا در ترکیه با درخواست تخلیه پایگاه‌ اینجرلیک

‌نمایندگان حزب ملی‌گرای ترکیه و اتحادیه جوانان ترک اعتراضاتی را در استانبول علیه اقدام رئیس جمهوری آمریکا در رسمیت شناختن "کشتار ارامنه" در سال ۱۹۱۵ برگزار کردند.

 به نقل از اسپوتنیک، تظاهرکنندگان طی این تجمع مقابل کنسولگری آمریکا در استانبول از مسئولان ترکیه‌ای خواستند تا پایگاه هوایی اینجرلیک را تحت کنترل نیروهای مسلح ترکیه‌ای درآورند.

رئیس اتحادیه جوانان ترکیه تصریح کرد: این اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا وجهه قانونی ندارد و اقدام بایدن در به رسمیت شناختن "کشتار ارامنه"، پایه و اساس حقوقی و تاریخی ندارد.

وی گفت: آمریکا در اجرای طرح مهار ترکیه، وارد مرحله جدیدی شده است. اظهارات بایدن هموارکننده مسیر برای هجمه صلیبی جدید آمریکا است. مردم ترکیه در مقابل امپریالیسم آمریکا سر خم نخواهد کرد.

در بیانیه اتحادیه جوانان، پیشنهادهایی در مورد اقداماتی که ترکیه باید در واکنش به این اظهارات بایدن اتخاذ کند، مطرح شده است.

در این بیانیه آمده است که ترکیه باید همکاری با کشورهای همسایه جهت رویارویی با تهدیدهای آمریکا را آغاز کند و لازم است که در کنار یکدیگر با مسئولان سوری ایستاده و ضربه‌های قاطعانه‌ای علیه حزب کارگران کردستان ترکیه"پ.ک.ک" وارد کرد.  باید ارتش آمریکا هرچه سریعتر از پایگاه اینجرلیک خارج شده و کنترل دو پایگاه اینجرلیک و کوریجیک به نیروهای مسلح ترکیه‌ای انتقال یابد./ ایسنا

کپی