اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

تاکسی‌های اهواز و منطقه آزاد اروند یکی یکی غیب می‌شوند

تاکسی‌های اهواز و منطقه آزاد اروند یکی یکی غیب می‌شوند
شیما جهانبخش خبرنگار

چندی پیش مسئولان خوزستانی تصمیم گرفتند با واگذاری خودروهای خارجی به تاکسی داران منطقه آزاد اروند با شرایطی آسان سیستم فرسوده تاکسیرانی این منطقه را مدرن کنند. بر همین اساس واردات خودروها با نظارت‌های لازم انجام و مراحل واگذاری به متقاضیان تاکسی انجام شد، اما حالا با گذشت چند سال مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی اهواز از ناپدید شدن تعدادی از تاکسی‌های پلاک اروند و خارج شدن این خودروها از آمار ناوگان تاکسیرانی این شهرستان خبر می‌دهد.

چندی پیش «عبد الامیرمجدم» معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری اهواز هم اعلام کرده بود: در اهواز 3هزار و ۲۰۰ تاکسی وجود دارد که یک هزار و ۹۶۰ دستگاه از آنها تاکسی زرد هستند و بقیه برچسب‌های ویژه دارند اما هم اکنون کمتر از ۲ هزار تاکسی در سطح شهر فعال است و وضعیت بقیه مشخص نیست.
 غیب شدن خودروهای ناوگان تاکسیرانی اهواز
«آیت حمیدی» مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی اهواز از غیب شدن تعدادی از تاکسی‌های این شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به فرسودگی بالای ناوگان حمل‌ و نقل عمومی اهواز تصمیم گرفته شد تعدادی تاکسی‌ با پلاک منطقه آزاد اروند با شرایطی ویژه به متقاضیان واگذار شود. به همین منظور با همکاری دستگاه‌های مربوطه 118 خودروی خارجی از طریق گمرک بندر خرمشهر وارد اهواز شد تا سیستم تاکسیرانی شهر بویژه ناوگان فرودگاه بین‌المللی شهید سلیمانی تقویت شود.
وی با تأکید براینکه شرایط واگذاری این خودروها بسیار آسان بوده است، ادامه می‌دهد: این خودروها با تسهیلات کم بهره بانکی و آورده‌های پایین به متقاضیان واگذار شده‌ تا شاهد نوسازی و تقویت ناوگان فرسوده تاکسیرانی کلانشهر اهواز باشیم اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بدو ورود برای 3 دستگاه از این خودروها تشکیل پرونده نشده و به شکل عجیبی از آمار کلی ناوگان تاکسیرانی این شهرستان خارج شده‌اند، البته قضیه به همین 3 خودرو ختم نمی‌شود و در ادامه  تعداد ۱۰ دستگاه دیگر هم با وجود تشکیل پرونده به هیچ یک از ایستگاه های تاکسی برای فعالیت معرفی نشده و به شکل عجیبی از آمار کلی ناوگان تاکسیرانی اهواز خارج شده‌اند.
 مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی اهواز رنگ بدنه خودرو‌ها را دلیل اصلی سوء‌استفاده از این تاکسی‌ها می‌داند و می‌افزاید: این خودرو‌ها که شامل هیوندای النترا، کیا سراتو، هیوندای اکسنت و... بوده‌اند همگی پلاک تاکسی منطقه آزاد اروند را که به رنگ زرد است داشته‌اند و تنها تفاوتشان با خودروهای معمولی همین پلاک‌ها بوده است؛ در واقع موضوعی که باعث سوء‌استفاده از این تاکسی‌ها شده رنگ بدنه خودرو است که با سایر ماشین‌های معمولی هیچ تفاوتی ندارد و افراد سود جو با جدا کردن آرم و برچسب تاکسی از بدنه خودرو از آن به‌صورت شخصی استفاده می‌کنند.
حمیدی با بیان اینکه طی یک سال که مسئولیت سازمان تاکسیرانی اهواز را بر عهده دارد، فشارهای زیادی بر او وارد  شده تا پیگیر این موضوع نباشد، می‌گوید: در چند سال گذشته هم تعدادی دیگر از تاکسی‌هایی که پلاک منطقه آزاد داشته‌اند پس از آنکه مدتی به‌عنوان تاکسی فعال بوده‌اند خرید و فروش شده و اکنون به جای فعالیت در ایستگاه‌های تاکسی سطح شهر اهواز، در سایر شهرستان‌های استان در حال استفاده شخصی هستند و به طور کلی از چرخه حمل‌ و نقل عمومی شهر اهواز خارج شده‌اند.


 

کپی