اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

اقتصاد، اولویت رئیس‌جمهوری سیزدهم باشد

اقتصاد، اولویت رئیس‌جمهوری سیزدهم باشد
جعفر عبادی استاد دانشگاه تهران

انتخابات ریاست جمهوری مهم‌ترین اتفاقی است که در سال 1400 شاهد آن خواهیم بود؛ امسال فعالیت دولت سیزدهم رقم می‌خورد و پرونده 8 سال کاری حسن روحانی رئیس‌جمهوری فعلی بسته می‌شود.

دولت سیزدهم نسبت به دوره دوم ریاست جمهوری روحانی شرایط بهتری خواهد داشت چرا که مانند سال 97 ایران در شرایط تحریمی سخت به سر نمی‌برد و از سوی دیگر فردی مانند ترامپ وجود ندارد که مرتب با رفتار و صحبت‌های غیرمنتظره خود به ایران صدمه وارد و فضایی را فراهم کند که کشورهای همسایه و دوست از همکاری با ایران پرهیز کنند.
لذا وجود چنین شرایطی کمک خواهد کرد که ایران با وضعیت بهتری به گفتمان در فضای بین‌الملل بپردازد و کشورها را در برجام نگه دارد. زمانی که برجام نهایی شد اتفاق‌های مثبتی در کشور رخ داد به گونه‌ای که خیلی از کشورها برای حضور در ایران اعلام آمادگی کردند و حتی همکاری‌های مشترکی اتفاق افتاد.
حال در چنین وضعیتی که کشور قرار گرفته است یک سؤال کلیدی وجود دارد و آن اینکه رئیس‌جمهوری آینده باید به چه مقوله‌ای بپردازد؟ مباحث متعددی در این زمینه مطرح می‌شود؛ برخی اصلاح روابط سیاسی را برتر از هر اتفاقی می‌دانند و اعتقاد دارند که اگر چالش‌های سیاسی رفع شود وضعیت کشور بهبود پیدا می‌کند. اما حرکت به این سمت زمان بر خواهد بود و نیازمند گفت‌و‌گوهای طولانی مدت است. از آنجا که فشارهای اقتصادی مضاعف شده است و مردم بشدت در تنگنای مالی و اشتغال قرار گرفته‌اند رئیس‌جمهوری آینده باید به نکاتی توجه کند که تحقق آن سریع‌تر باشد و در راستای آن مشکلات اقتصادی مردم کاسته و برای جوانان کشور شغل ایجاد شود.با توجه به چنین شرایطی یک توصیه دارم و آن حرکت رئیس‌جمهوری آینده به سمت اقتصاد است. اگر رئیس‌جمهوری جدید به‌صورت واقعی و عملیاتی از توان کارشناسان اقتصادی بهره بگیرد می‌تواند با یک برنامه منسجم به سمت بهبود معیشت مردم حرکت کند. آن چیزی که مردم به آن نیاز دارند؛ آرامش اقتصادی است. اگر آرامش اقتصادی در کشور پیاده‌سازی نشود نمی‌توان به اهداف سیاسی و فعالیت‌های توسعه‌ای دست یافت. البته این گفته به معنای فراموش کردن سیاست و پرداختن به امور بین‌الملل و سیاسی نیست. به هرترتیب در تعامل با کشورهای مختلف است که اقتصاد ایران هم جان می‌گیرد و بارها عنوان شده با دیوار کشی اطراف ایران نمی‌توان پیشرفت کرد. بدین جهت اگر اولویت رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم باشد در حوزه سیاست هم اتفاق‌های مثبتی رخ خواهد داد.
رئیس‌جمهوری آینده و وزرا باید یک هدف داشته باشند و برای بهبود معیشت و زندگی مردم برنامه‌ریزی کنند؛ لذا با انسجام فکری و رفتاری می‌توان مشکلات اقتصادی مردم را حل کرد.اگر رئیس‌جمهوری آینده رفع مشکلات اقتصادی مردم را در اولویت خود قرار ندهد پشتیبانی مردمی نخواهد داشت و همین امر باعث تضعیف دولت خواهد شد. افرادی که می‌خواهند کاندیدا شوند و احتمال پیروزی آنها در انتخابات وجود دارد از هم اکنون باید به فکر رفع مشکلات اقتصادی مردم باشند و وزیرانی را برگزینند که توانایی لازم برای حل مشکلات مردم دارند.
اگر وزرای بخش اقتصاد توانمند باشند یقیناً حل چالش‌ها امری غیرممکن نخواهد بود؛ بدین جهت امیدوارم رئیس‌جمهوری دولت سیزدهم این موضوع را جدی بگیرد و بداند اعتماد اکثریت مردم را زمانی می‌تواند بگیرد که آحاد مردم متوجه شوند که رئیس جمهوری شان برای بهبود معیشت و ارزش پول ملی‌شان در تلاش است. 

کپی