اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

زیردریایی غرق شده «سه تکه» شد
اندونزی خبر داد زیردریایی نیروی دریایی این کشور که چهارشنبه گذشته در سواحل جزیره بالی غرق شد، سه تکه شده و بر بستر دریا پیدا شده است و همه ۵۳ سرنشین این زیردریایی غرق شده و جان باخته‌اند. مقام‌های نیروی دریایی اندونزی گفته‌اند اوایل روز یکشنبه ۲۵ آوریل، سیگنال‌هایی از این زیردریایی از عمق بیش از ۸۰۰ متری (۲۶۰۰ فوت) دریافت کرده‌اند. یک وسیله نجات زیرآبی متعلق به کشور سنگاپور برای گرفتن تصویر و تأیید پیدا شدن لاشه زیردریایی به محل اعزام شده بود. چهارشنبه گذشته، زیردریایی کی.آر.ای نانگالا-۴۲۰، کمی پس از درخواست مجوز برای رفتن به عمق‌ بیشتر ناپدید شد. دلیل غرق شدن این زیردریایی هنوز مشخص نیست.
 
 
---
سانسور کرونای هند در توئیتر
دستور دولت هند به شبکه اجتماعی توئیتر برای حذف پست‌هایی که حاوی انتقاد از عملکرد دولت هند در مقابله با شیوع کرونا در این کشور را دارد، خشم هزاران نفر را برانگیخت. یک سخنگوی توئیتر تأیید کرده است که توئیتر مانع دیده شدن تعدادی از توئیت‌ها در کشور هند شده است و دسترسی کاربرانی که از هند به توئیتر وصل می‌شوند را به این مطالب مسدود کرده است. در حال حاضر بیمارستان‌ها در هند بیش از ظرفیت معمول خود بیمار پذیرش کرده‌اند و کمبود دستگاه‌های اکسیژن در تمامی مراکز درمانی وجود دارد. یکی از کاربران دولت هند را متهم کرده که «برایشان راحت‌تر است که توئیت‌ها را حذف کنند تا اینکه مطمئن شوند اکسیژن به بیماران می‌رسد.» تاکنون بیش از ۴۰ بیمار در هند به‌دلیل کمبود اکسیژن جان خود را از دست داده‌اند.
 
 
 
---
جهش اقتصادی ووهان بعد از کرونا
ووهان چین، شهری که زمانی مرکز پاندمی جهانی کرونا بود، در ۳ ماهه اول ۲۰۲۱ و تنها یک سال پس از اینکه بحران کرونا فعالیت‌های اقتصادی در چین را فلج کرده بود، با جهش ۵۸.۴ درصدی تولید ناخالص داخلی روبرو شد و به ۳۵۷.۴ میلیارد یوآن (۵۵ میلیارد دلار) رسیده است. تولید ناخالص داخلی استان ووهان در سه ماهه اول سال گذشته ۴۰ درصد افت کرده بود.
 
 
 
---
مصائب دوز دوم!
طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بیش از پنج میلیون نفر یا نزدیک به هشت درصد از مردم ایالات متحده که اولین دوز از واکسن کروناویروس فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند برای تزریق دوز دوم آن اقدام نکرده‌اند. 
 
 
 
---
آتشی که دامن وزیر و استاندار را گرفت
مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق در واکنش به آتش‌سوزی بیمارستان «الخطیب» که بر اساس آخرین گزارش‌ها، ۸۲ کشته برجا گذاشته، وزیر بهداشت و استاندار بغداد را از کار تعلیق کرد. نخست‌وزیر عراق وزرای کشور، دادگستری و برنامه‌ریزی را به علاوه نمایندگانی از پارلمان و کمیته مبارزه با فساد اداری و مالی عراق مسئول تحقیق درباره این حادثه کرد. مقام‌های عراقی اعلام کردند که آتش‌سوزی شامگاه شنبه (۴ اردیبهشت) در بیمارستان بر اثر انفجار کپسول اکسیژن رخ داده و به‌دلیل عدم وجود سیستم اعلام خطر و محافظت در برابر آتش سریعاً گسترش یافته است. یک مقام عضو کمیسیون حقوق بشر عراق گفته است که ۲۸ نفر از کشته‌شدگان از بیماران کووید۱۹ بودند که برای فرار از آتش‌سوزی از دستگاه‌های تنفسی جدا شدند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، عراق تنها ۱۳ تخت بیمارستان و ۸ پزشک برای هر ۱۰ هزار نفر دارد. سیستم بهداشتی این کشور فرسوده و قدیمی است و تنها ۲ درصد بودجه کشور به این بخش اختصاص داده شده است.
 
 
کپی