اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
مراسم مشهورترین جایزه سینمایی جهان با شرایط خاص برگزار شد

خوش‌ اقبالی «خانه به دوش‌ها» در سال کرونا

خوش‌ اقبالی «خانه به دوش‌ها» در سال کرونا
یگانه خدامی خبرنگار

متفاوت‌ترین دوره جوایز سینمایی اسکار برگزار شد و دوران کرونایی هم بدون این جایزه نماند. اسکار به‌عنوان یکی از معتبرترین جوایز سینمایی جهان امسال فاصله‌ای عجیب با دوره قبل خود داشت اما با تمهیدات ویژه بالاخره برگزار شد و در کنار این ویژگی‌های خاص با فهرست برندگانش هم تاریخ ساز شد.

نود و دومین جایزه اسکار 441 روز قبل برگزار شده بود و این طولانی‌ترین فاصله میان دو مراسم اسکار در سابقه تاریخی برگزاری این جایزه سینمایی است. امسال هم مانند همیشه لس آنجلس میزبان این مراسم بود اما با جمعیتی بسیار کمتر از همیشه و با زرق و برق‌هایی کمتر. 
مراسم امسال ۱۷۰ نفر شرکت کننده داشت که همه آنها پیش از مراسم سه بار تست کرونا داده بودند و روز مراسم هم دمای بدن‌شان پیش از ورود اندازه گرفته شد تا ریسک ابتلا و چرخش ویروس کرونا به حداقل برسد.
فرش قرمز همیشه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های مراسم اسکار بود و امسال سهم این فرش قرمز از جایزه اسکار بسیار کمتر از هر سال بود، با حضور سه عکاس و تعداد کمی از خبرنگاران که باید فاصله 2 متری را از مصاحبه شوندگان حفظ می‌کردند. مانند تمام مراسم سینمایی و غیرسینمایی روزهای کرونایی اینترنت و مصاحبه‌های آنلاین اینجا هم نقش زیادی داشت و مصاحبه‌های آنلاین به سبک کنفرانس‌های مطبوعاتی برگزار شد و برندگان با کلی ریپا، رایان سیکرست و لارا اسپنسر به‌عنوان مجری مصاحبه‌های مجازی انجام دادند.
و اما جایزه‌ها
نود و سومین جایزه سینمایی اسکار شب کلویی ژائو و فرانسیس مک‌دورماند کارگردان و بازیگر زن بود که برای «سرزمین خانه به دوش ها» اسکار کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آوردند و در نهایت هم فیلم‌شان برنده اسکار بهترین فیلم شد. کلویی ژائو دومین کارگردان زن بود که توانست این جایزه را به دست آورد و از سویی نخستین زن رنگین پوست و نخستین زن چینی است که جایزه اسکار گرفت. 
ژائو برای به دست آوردن اسکار بهترین کارگردانی با امرالد فنل برای فیلم «زن جوان خوش آتیه» رقابت کرد و به این ترتیب یک اولین دیگر هم رقم خورد؛ اولین باری که دو زن نامزد بهترین کارگردانی شده بودند و یکی از آنها جایزه را به دست آورد.
شاید به‌همین دلیل هم اسکار نود و سوم را موفقیتی برای زنان سینما دانسته‌اند. 32 درصد نامزدهای جایزه امسال زنان بودند که در نهایت مهم‌ترین جوایز را هم به دست آوردند. 
برنده پر سروصدای بعدی اسکار امسال سِر آنتونی هاپکینز بود. بازیگر 83 ساله انگلیسی که با فیلم «پدر» هر روز تحسین‌های بیشتری از قدرت بازیگری اش گفته می‌شود. او اعضای آکادمی اسکار را هم متقاعد کرد که بهترین انتخاب به‌عنوان برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد است و به این ترتیب مسن‌ترین بازیگر برنده این جایزه لقب گرفت. یو جونگ یان مه برای بازی در فیلم «میناری» برنده اسکار بهترین نقش مکمل زن شد، نخستین بازیگر اهل کره‌جنوبی است که این جایزه را به دست می‌آورد.
پلتفرم‌ها این سال‌ها موفقیت‌های زیادی در سینمای جهان کسب کرده‌اند. امسال نتفلیکس با گرفتن ۷ اسکار پلتفرم برتر شد. «بلک‌باتم ما رینی»، «منک» و مستند «معلم اختاپوسی من» از فیلم‌های مهم نتفلیکس در اسکار امسال بودند که هرکدام برنده جایزه‌ای شدند.
ناکام‌های اسکار
امسال برای فیلم‌هایی چون «منک» و «TENET» پیش‌بینی‌های زیادی برای بردن جوایز اسکار می‌شد. دیوید فینچر که با «منک» به تاریخ و پیشینه مهم‌ترین فیلم تاریخ سینمایی امریکا یعنی «همشهری کین» پرداخته بود با نامزدی در 10 رشته رکورد بیشترین نامزدی را در جوایز اسکار امسال داشت اما تنها برنده جوایز بهترین طراحی تولید و بهترین فیلمبرداری شد.
آخرین فیلم نولان اما مدتی پیش همه را ناامید کرده بود؛ فیلمی که ستایش کنندگان و منتقدان زیادی داشت اما وقتی در جوایزی چون گلدن گلوب ناکام ماند خیلی‌ها پیش‌بینی کردند در اسکار هم شانس چندانی نخواهد داشت. این پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد و «TENET» تنها برنده اسکار بهترین جلوه‌های ویژه شد.
رامین بحرانی تنها ایرانی حاضر در جایزه اسکار امسال هم ناکام ماند. او نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی برای فیلم «ببر سفید» بود اما این رقابت را به کریستوفر همپتون و فلوریان زلر برای فیلم «پدر» واگذار کرد. رامین بحرانی با فیلم‌های مستقل و تحسین‌شده‌ای مانند «خداحافظ سولو»، «اوراقچی»، «به هر قیمتی» و «99 خانه» شناخته می‌شود و «ببر سفید» را بر اساس کتاب برنده جایزه بوکر با همین نام نوشت و کارگردانی کرد. فیلم «ببر سفید» که در نتفلیکس به نمایش درآمد در هند ساخته شده و پریانکا چوپرا ستاره بین‌المللی سینمای هند هم از جمله بازیگران آن است.
 
 
 
 فهرست برندگان جوایز اسکار ۲۰۲۱
 
 بهترین فیلم: «سرزمین خانه به دوش ها»
بهترین بازیگر مرد: آنتونی هاپکینز برای «پدر»
 بهترین بازیگر زن: فرانسیس مک‌دورماند برای «سرزمین خانه به دوش‌ها»
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: دنیل کالویا برای «یهودا و مسیح سیاه»
بهترین بازیگر زن نقش مکمل: یو جونگ یان برای «میناری»
بهترین کارگردان: کلویی ژائو برای «سرزمین خانه به دوش ها»
بهترین فیلمنامه اقتباسی: «پدر» - کریستوفر همپتون و فلوریان زلر
بهترین فیلمنامه اوریجینال: «زن جوان خوش آتیه» - امرالد فنل
بهترین طراحی لباس: «بلک باتم ما رینی» - آن راث
بهترین موسیقی: «روح» - ترنت رزنور، آتیکوس راس، جان باتیست
بهترین انیمیشن کوتاه: «هر اتفاقی بیفتد دوستت دارم» از نتفلیکس
بهترین فیلم کوتاه: «دو غریبه دور» ساخته کوین دورانت و مایک کانلی
بهترین مستند بلند: «معلم اختاپوس من» ساخته پیپا ارلیش، جیمز رید و کریگ فاستر
بهترین مستند کوتاه: «کولت» ساخته آنتونی جیاچینو و آلیس دویارد
بهترین فیلم بین‌المللی: «یک دور دیگر» ساخته توماس وینتربرگ از دانمارک
بهترین صدا: «آوای متال» - نیکلاس بکر، جیمی بکشت، میشل کوتولنس، کارلوس کوترز و فیلیپ بلد
بهترین طراحی تولید: «منک» - دونالد گراهام برت برای طراحی و تولید و جان پاسکال برای طراحی صحنه
بهترین تدوین: «آوای متال» - میکل ای.جی.نیلسن
بهترین فیلمبرداری: «منک» - اریک مِسِراشمیت
بهترین جلوه‌های ویژه: «تنت»- اندرو جکسون، دیوید لی، اندرو لاکلی و اسکات فیشر
بهترین انیمیشن بلند: «روح» از پیکسار
بهترین چهره‌پردازی و مو: «بلک باتم ما رینی» - سرجیو لوپز-ریورا، میا نیل، جامیکا ویلسون
بهترین ترانه: «یهودا و مسیح سیاه» - «مبارزه برای تو» موسیقی ساخته اچ.ای.آر و درنست امیل - ترانه از اچ.ای.آر و تیارا توماس
 

 

کپی