اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
کرونا حداقل ۳ سال گرفتارمان می‌کند

وزیر بهداشت: هر ۶ ماه یکبار باید واکسن بزنیم

وزیر بهداشت:  هر ۶ ماه یکبار باید واکسن بزنیم

صبح امروز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا (سوبرانا) با حضور وزیر بهداشت و در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، آغاز شد.

  واکسن کرونای نوترکیب «کنژوکه» پس از گذراندن موفق فازهای یک و دو بالینی، وارد فاز سوم می‌شود تا پس از تأیید نهایی در انستیتو پاستور ایران نیز تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود. اولین تزریق واکسن ایرانی - کوبایی کرونا نیز به دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت انجام شد و دومین تزریق هم به دکتر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران انجام شد.
وزیر بهداشت در این مراسم با اشاره به اقدامات انجام شده در کشور در زمینه ساخت و تولید واکسن کرونا و با بیان اینکه قطار تولید واکسن کرونا در کشور راه افتاده و هیچ ترمزی برای آن نیست، گفت: یکی از مؤثرترین واکسن‌های کرونا در جهان را در انستیتو پاستور ایران می‌بینیم.
سعید نمکی ادامه داد: اعتقاد من این بود که کووید حداقل سه سال آینده، ما را گرفتار می‌کند و حداقل شش ماه یکبار باید واکسن بزنیم، اعتقادم بر این بود که برای موتاسیون‌ها خودمان باید طراحی کنیم. ما موتاسیون‌های درون سرزمینی خواهیم داشت که متفاوت است با موتاسیون‌های آفریقایی و برزیلی و انگلیسی و.... ما در درون این سرزمین با گستردگی اقلیم و‌نژاد و ژنتیک مختلف موتاسیون‌های درون سرزمینی خواهیم داشت و باید مؤسساتی داشته باشیم که بتواند برای این موتاسیون گام به گام قدم‌های تند بردارد.
وی تأکید کرد: ما با شش پلتفرم متفاوت در کشور کار می‌کنیم و جزیره‌ای هم کار نمی‌کنیم، بلکه هر کس کار خودش را انجام می‌دهد. هر شش تا هم دارند به نتیجه می‌رسند که یکی از بهترین‌های آن کار بزرگی است که انستیتو پاستور انجام داده است.
کپی