اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

نامه نگاری برای اولویت واکسیناسیون مددکاران گرمخانه ها

نامه نگاری برای اولویت واکسیناسیون مددکاران گرمخانه ها

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران از نامه نگاری برای اولویت واکسیناسیون مددکاران گرمخانه ها خبرداد.

سید مالک حسینی در ویدیو کنفرانس خبری که ظهر امروز برگزار شد در خصوص اجرای طرح زمستان گرم در حوزه های جذب و خدماتی که در گرمخانه ها ارائه شده اظهار کرد: در خصوص شناسایی و جذب آسیب دیدگان بر اساس آمار در سال ٩٩، ٨٩ هزار و ۶٨ نفر را از سطح شهر جذب کردیم. تعدادی از این افراد به گرمخانه ها و تعدادی به سامان سراها منتقل شدند.

وی گفت: البته در میان این ٨٩ هزار نفر قطعا تکرار زیاد است و ممکن است برخی چند دفعه جذب شده باشند.

وی ادامه داد: از تعداد کل تقریبا هزار و ٩٠٠ نفر خانم و سایر افراد آقا بودند. به نسبت سال قبل در جذب مردان ٣۴ درصد افزایش و در بانوان ٢۵ درصد کاهش داشتیم. در مجموع حدود ٣٢ درصد افزایش جذب افراد بی خانمان را داشتیم. تراکم جذب در زمستان بیشتر بود و حدودا از آبان ماه بالغ بر ۴٠ هزار نفر را جذب کرده ایم.

حسینی در ادامه در خصوص واکسیناسیون در مددکاران و اینکه نامه نگاری ها در این خصوص به کجا رسیده است؟ گفت: در خصوص بحث واکسن از زمانی که هنوز بحث کووید ١٩ نشده بود در خصوص واکسن آنفلوانزا با وزارت بهداشت و.. مکاتبات انجام دادیم و اظهار کردیم که شرایط خاصی داریم. احساس می کنیم که هنوز سختی کار مددکاران به خوبی مشخص نشده است.

وی گفت: زمانی که توزیع واکسن مطرح می شود متاسفانه مددکاران در اولویت قرار نمی گیرند. رایزنی های بسیاری در این خصوص داشتیم، قول هایی با نگاه مثبت نیز دریافت کردیم. به نظر من بعد از کادر درمان مددکاران در اولویت هستند.

سید مالک حسینی افزود: به نظر بنده به حوزه مددکاران کم لطفی شده است. تا انتهای سال ٩٩، بالغ بر ٩٣ نفر از همکاران ما درگیر کرونا شدند و به نسبت تعداد افراد آمار بالایی بود. در این موج جدید بیش از ٣٠ فرد کرونایی مثبت داشتیم. از این تعداد برخی در گرمخانه ها و بعضی در سازمان خدمت رسانی می کنند.

وی گفت: تا به این لحظه ما هیچ پیغامی در خصوص نوبت واکسیناسیون مددکاران دریافت نکردیم.

حسینی در خصوص کرونا در گرمخانه ها گفت: تا پایان ٩٩ موردی که بدحال گزارش شود نداشتیم، یک مورد در یکی از گرمخانه ها که البته زیرمجموعه ما به آن معنا نبود مشاهده شد و متاسفانه در چندروز گذشته دو مورد مثبت داشتیم، البته تقریبا آن جا را قرنطینه کردیم. ما ایراد اساسی در خصوص قرنطینه داریم چرا که برخی از این افراد مصرف کننده مواد مخدر هستند.

وی افزود: البته حال این دو نفر خوب است و مشکلی ندارند. در یکی از این سامان سراها نیز همین مشکل را داشتیم که شش مددکار و چهار مددجو مبتلا به کرونا شدند. البته هم اکنون از حالت بحرانی خارج شده است.

وی در پاسخ به یک سوال در خصوص آمار جمع آوری معتادان متجاهر نیز گفت: در مورد معتادان متجاهر هیچ ماموریتی نداریم.  همکاری برای تامین وسیله نقلیه داشتیم که البته گشت های ما نبودند. به این موضوع ورود نکردیم و نخواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در خصوص افزایش کارتن خواب ها به لحاظ دیدگاه اجتماعی گفت: به نظر می رسد که افزایش تعداد به شدت سال گذشته نیست. اخیرا هم اخباری دیدیم که این عزیزان از سطح بزرگراه ها جمع آوری و جذب شدند که البته مراکز ماده ١۶ هم فعال هستند. پس از شیوع کرونا تقریبا تا اردیبهشت ماه و خرداد ماه به خاطر اجرای پروتکل ها تعطیل بودند. در آن دوره تنها مراکزی که تعطیل نشد گرمخانه ها و سامانسرا های شهرداری بود. در آن دوره حجم افرادی که اصطلاحا ماده ١۶ اطلاق می شدند مواردی بودند که به ما مراجعه می کردند. الان این مراکز به نسبت کمتر شدند.
وی در خصوص خصوص همراه سرا ها و اینکه آن ها غیر فعال شدند یا خیر ؟ گفت: آن ها غیر فعال نشدند حتی در حال افزایش ظرفیت ها هستیم. خوشبختانه برای بودجه سال آتی نیز، ردیف بودجه پیش بینی شده و شورای شهر هم همکاری خوبی کرد. تا پیش از این همراه سراها ردیف بودجه نداشت اما حالا تقریبا ۶ میلیارد تومان برای آن دیده شده است که آن را تقویت می کند.

وی افزود: هیچ گزارشی در خصوص تعطیلی همراه سراها نداشتیم و همکاری خوبی با یک موسسه برای افزایش پذیرش ها داشتیم.

حسینی در خصوص اینکه آیا قرار است گرمخانه ها به بخش خصوصی واگذار شود یا خیر؟ گفت: ما با مسئولیت اجتماعی نمی توانیم گرمخانه ها را اداره کنیم.  الان هزینه هایی که داریم شامل غذا، پوشاک، مباحث بهداشتی و مراقبتی و هزینه نیروی انسانی استو اینها مواردی نیست که بتوان با مسئولیت اجتماعی آن را اداره کرد. تکلیفی که برای نگهداشتن اجتماعی شهر هست را نمی توان به بخش غیر دولتی واگذار کرد. البته اجرا را شاید بشود اما اینکه صفر تا صد آن را واگذار کرد نه عملی و نه منطقی است. اما از ظرفیت آن استفاده خواهیم کرد. در حال حاضر در خصوص هر مددجو ٣٢ هزار تومان می دهیم و بخشی از این از طرف مسئولیت اجتماعی تامین و کمک می شود.

مدیرعامل سازمان رفاه،خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران درباره رایزنی با بخش خصوصی برای تامین واکسن گفت: در خصوص واکسن اگر قرار باشد کاری انجام شود متولی آن شهر سالم است. با دوستان بخش خصوصی مذاکره داشتیم که در زمینه مسئولیت اجتماعی آن را تامین کنیم اما آنچه که می بینید این است که بخش خصوصی هنوز نتوانسته چیزی وارد کند و اگر وارد شود باید در این خصوص مذاکره کنیم. امیدوارم طی آخرین رایزنی هایی که داشتیم همکاران من در اولویت قرار گیرند.

وی افزود: در خصوص واکسیناسیون مددجو ها نیز درخواست دادیم که بستگی به تصمیم گیری ها دارد.


وی در خصوص گرمخانه های سیار گفت: کاهش دما می تواند موجب نارسایی های جسمی و.. شود. به طور کلی تقریبا نزدیک به ۶ هزار نفر در هر شب، را خدمات دادیم که آمار قابل ملاحظه ای است. امسال وارد دومین سالی می شویم که مرگ ناشی از سرما یا عواقب ناشی از سرما نداشتیم و این اتفاق ارزشمندی است. 

وی افزود: هیچ شخصی اگر در تهران بی سرپناه بماند و خودش داوطلب باشد امکان ندارد که بدون مکان بماند و خدمات دریافت نکنیم.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران اظهار در خصوص سامانه ای برای ساماندهی کارگران فصلی و تعداد آن ها اظهار کرد: بر اساس آخرین امار هایی که ما داریم. تا پیش از این ١٢ هزار نفر آمار با شناسه شخصی داشتیم، هر ساله بحث بر این بود که مکان هایی برای ساماندهی این عزیزان در نظر گرفته شده اما این چاره کار نبود.

وی افزود: از فروردین امسال این طرح اجرا شد و با یک پلتفرم که خدمات در منزل می دهند هماهنگ کردیم و فعلا اولین مرکز در منطقه ١١ راه اندازی شده است. روال کار اینطور است که افرادی که در بانک اطلاعاتی ما هستند با آن ها تماس گرفته می شود که آن ها در این خصوص تخصص دارند یا مدرک دارند که خود به خود جذب می شوند، آن هایی که نه تخصص و نه مدرک دارند هماهنگی آن انجام می شود که مدرک بگیرند. با این کار در افق چند سال آینده نباید کارگر فصلی داشته باشیم چرا که به محض اینکه موردی باشد با تلفن وی تماس گرفته می شود.


وی افزود: فاز اول ما بر ٣ هزار نفر بوده است. البته این مقداری هم نیاز به فرهنگ سازی دارد که سعی داریم آن ها را در این خصوص مدیریت کنیم. در این ایام تقریبا ١١٩ نفر از کارگران فصلی که از کار افتاده شدند را بسته حمایتی دادیم.

سید مالک حسینی اظهار کرد: ما با آچاره در این خصوص هماهنگ کردیم و این فرایند با آن ها طی می شود.

/ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی