اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

تصویر پانورامایی از جهان

تصویر پانورامایی از جهان
نلی محجوب فعال فرهنگی حوزه ادبیات کودک و نوجوان

دیدن یک حس طبیعی است که بسیاری از بچه‌ها از این حس برخوردارند، اما نگاه کردن آن چیزی است که علاوه بر دیدن اتفاق می‌افتد، آن اتفاقی که روابط و تناسب‌ها، درک و عمق و تفکر را به همراه دارد. بچه‌ها می‌بینند. دنیای اطراف را، اتفاقات پیرامون را، اما درک نسبت‌ها، آشنایی و لذت بردن از دیدن با نگاه کردن اتفاق می‌افتد؛ برای ساخت یک تصویر و درک و لذت از آن، لازم است درست دیدن و خوب دیدن اتفاق بیفتد.

این نگاه کردن است که به مرور زمان امکان تجزیه و تحلیل، تخیل، درک مفاهیم و احساس را فراهم می‌کند؛ در این حالت این چشم نیست که می‌بیند و فقط قوه بینایی به‌عنوان یک حس نیست، چشم ذهن است که فعال می‌شود و قدرت تمیز دادن را فراهم می‌کند؛ هر چه کودک در دوران کودکی بهتر نگاه کردن را فرا گرفته باشد، تصاویر بهتری دیده باشد و قدرت درک مفاهیم را بیشتر تجربه کرده باشد نگاهی دقیق‌تر و بهتری خواهد داشت؛ یکی از راه‌های تقویت نگاه کودکان دیدن کتاب‌های تصویری مناسب است؛ کتاب‌هایی که فقط تصاویر صرف نباشند و با جزئیات و هدف درست نویسنده و تصویرگر، تصاویر در کنار هم قرار داده شده باشند و کودک در جست‌و‌جوی تصاویر متن را کامل کند؛به چیزی فراتر از متن برسد و با ذهن و تخیل خود جهان داستان را کامل کند.
یکی از کتاب‌های خوبی که نه تنها برای کودکان که قطعاً برای بزرگسالان هم جذابیت خواهد داشت کتاب «چشم‌انداز جهان» است که نشان نقره لاک‌پشت پرنده را در نهمین دوره جایزه کتاب سال لاک‌پشت پرنده دریافت کرده است. این کتاب به قلم و تصویرگری فانی مارسلو و جولی ژولیت با برگردان محمد ناصر مودودی توسط نشر دیبایه منتشر شده است.
این کتاب آکاردئونی و تصویری ما را به سفری به سراسر دنیا دعوت می‌کند؛ در این کتاب علاوه بر لذت دیدن تصاویر و هماهنگی زیبای متن و تصویر با اقلیم‌های مختلف آشنا می‌شویم؛ شکل آکاردئونی کتاب باعث به هم پیوستگی تصاویر شده است و ما با دو موقعیت روز و شب و دید متفاوت تصاویر روبه‌رو هستیم؛هر صفحه به طبیعت یک کشور پرداخته و با باز شدن کل صفحات با یک پانورامای جهان مواجه خواهیم بود. کتاب در ظاهر داستانی ندارد و ما با تصاویری رو‌به‌رو هستیم از اقلیم‌های گوناگون، اما کنار هم قرار گرفتن اقلیم‌ها و جانورانش خود داستان دیگری می‌شود برای آشنایی، داستانی که می‌توانیم آن را جهان بنامیم؛ جایی برای زیستن همه ما در کنار هم. آن وقت می‌شود داستان پیچیده و زیبایی که هر یک از ما آن را می‌توانیم به گونه‌ای خاص با درک خودمان از هستی و تجربیات و نگاه خودمان بخوانیم. این پیچیدگی و زیبایی حاصل همان شگردی است که در این کتاب به کار گرفته شده، شگردی نو و جذاب برای مخاطب، تا کشف کند و به جست‌و‌جو و مقایسه بپردازد و بداند جزئی از یک کل بزرگ است. از یک طرف کتاب که شروع کنی داستان یک روز را به پایان رسانده‌ای و با چرخشی به داستان شب می‌رسی و حالا امکان مقایسه جهان روز و شب هم فراهم می‌شود. لذت دیدن جهان در یک کتاب را به همراه کودکانتان تجربه کنید؛ درباره آنچه دیده‌اید حرف بزنید و خوب نگاه کنید. حالا فرصت کشف داریم در جهانی که متعلق به همه ماست.

کپی