اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

آتش به جان بیماران کرونایی بغداد

آتش به جان بیماران کرونایی بغداد

گروه جهان/ آتش‌سوزی در بخش مراقبت‌های ویژه کرونایی در یکی از بیمارستان‌های بغداد، حداقل 82 بیمار را به کام مرگ کشاند و بیش از 100 نفر را زخمی کرد. این آتش‌سوزی و خشم عمومی ناشی از آن باعث شد، نخست‌وزیر، وزیر بهداشت را تعلیق کرده و دستور بازداشت عوامل این بیمارستان را صادر کند.

به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، به گفته منابع پزشکی و همچنین آتش‌نشانی بغداد، آتش‌سوزی در بیمارستان «ابن خطیب»، به دلیل انفجار کپسول‌های اکسیژن رخ داد و سپس شعله‌های آتش به دلیل وجود سقف کاذب، به‌سرعت بیمارستان را که فاقد سیستم‌های مقابله با آتش‌سوزی بود، فراگرفت. کمیته حقوق بشر عراق اعلام کرده است که مرگ 28 نفر از قربانیان به‌خاطر این بوده است که برای فرار از آتش مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های تهویه هوا شده  یا مجبور شدند دستگاه‌های اکسیژن خود را قطع کنند که در نهایت این اقدامات باعث خفگی آنان شد.
این آتش‌سوزی در همان ساعات اولیه با واکنش مردم عراق روبه‌رو شد. آنها در پیام‌هایی که خشم و عصبانیت از آنها مشخص بود، خواهان برکناری «حسن التمیمی»، وزیر بهداشت شدند. درخواستی که ساعتی بعد، «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر اجابت کرد و ضمن اعلام سه روز عزای عمومی، نه تنها «حسن التمیمی» که استاندار بغداد را نیز از کار معلق کرد. پارلمان عراق نیز در پی این رویداد از جلسه اضطراری روز دوشنبه (امروز) خبرداد. این در حالی است که به دلیل سوختگی شدید شماری از مجروحان احتمال دارد، شمار کشته‌شدگان این حادثه افزایش یابد.
سیستم درمانی و بهداشتی نابسامان
سیستم درمانی عراق که سال‌ها با جنگ و تحریم دست و پنجه نرم کرده و فاقد استانداردهای لازم است، با شیوع ویروس کرونا، شرایطی وخیم‌تر نیز یافته است. در این بین به دلیل اینکه بیمارستان‌های عراق فاقد دستگاه‌های اکسیژن‌رسانی مرکزی هستند، به بیماران کپسول اکسیژن داده می‌شود که در کنار تخت آنها قرار می‌گیرد. به گفته پزشکان عراقی، از آنجا که در شرایط کرونایی تعداد پرستاران متناسب با بیماران کرونایی نیست، گاهی بستگان بیماران مجبور به تعویض کپسول‌های اکسیژن می‌شوند. همین مسأله می‌تواند باعث بروز آتش‌سوزی و انفجار شده باشد.
از آغاز شیوع ویروس کرونا تاکنون، بیش از یک میلیون عراقی به این ویروس مبتلا شدند که بالاترین آمار بین کشورهای عربی محسوب می‌شود. همچنین آخرین آمارها نشان می‌دهد، تاکنون بیش از 15 هزار و 200 نفر در این کشور به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند. با این حال عراق از مشکلات فرهنگی نیز رنج می‌برد و مردم این کشور از ماسک استفاده نمی‌کنند. ضمن آنکه در حالی که از ماه گذشته واکسیناسیون کرونا در این کشور آغاز شده و نزدیک به 650 هزار دوز واکسن وارد این کشور شده است، بسیاری از مردم هنوز حاضر به زدن واکسن نشده‌اند و تنها 274 هزار نفر دوز نخست واکسن را دریافت کردند.

کپی