اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

تولید واکسن روسی کرونا در ایران تا یک ماه دیگر

تولید واکسن روسی کرونا در ایران تا یک ماه دیگر

نائب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه از /اغاز تولید واکسن روسی کرونا در ایران تا یک ماه دیگر خبر داد.

کامبیز میرکریمی نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اظهار کرد: در حال حاضر ایران ۳ قرارداد جداگانه با شرکت اسپوتنیک وی روسیه جهت واردات و تولید واکسن کرونا بسته است که دو مورد از آن‌ها برای دولت و یک مورد هم برای بخش خصوصی است.

او افزود: قدیمی‌ترین قرارداد مربوط به دولت است که بر اساس آن تاکنون چندین مرحله اقدام به واردات واکسن کرونای روسی در دوز‌های مختلف کرده است و دولت با این واردات‌ها توانست دوره واکسیناسیون اولویت اول را به اتمام برساند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه بیان کرد: قرارداد دوم نیز مربوط به دولت است، اما با این تفاوت که دو کشور با هم به توافق رسیده‌اند که این واکسن با نام تجاری سابق خود و با همان فناوری‌ها در ایران تولید شود.

میرکریمی ادامه داد: این قرارداد در حال حاضر در حال اجراست به طوری که تقریبا تمام فناوری‌ها به ایران منتقل شده و تا یک ماه آینده نیز تولید واکسن روسی کرونا در ایران آغاز می‌شود.

به گفته این مقام مسئول ظرفیت تولید واکسن روسی کرونا در ایران ۲ میلیون دوز در هر ماه است.

او تصریح کرد: قرارداد سوم نیز مربوط به بخش خصوصی است که شرکت‌های تحت نظارت اتاق بازرگانی با اخذ جواز از وزارت بهداشت می‌توانند اقدام به واردات واکسن با منبع ارز نیمایی کنند، همچنین این فرایند کاملا با فرایندهای دولتی متفاوت است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در پایان اظهار کرد: واردات از کشور روسیه به ایران بیشتر از صادرات ایران به این کشور است و با این تفاسیر هیچ پول بلوکه شده‌ای در این کشور وجود ندارد که مربوط به دارایی‌های ایران باشد. همچنین معاملات بانکی توسط دو کشور بدون ممنوعیت صورت می‌گیرد./ باشگاه خبرنگاران جوان

قطره کرونا واکسن بعدی روسیه

تولید واکسن روسی کرونا به زودی در ایران

اسپوتنیک‌وی حتی با تزریق یک دوز هم موثر است

راه‌اندازی خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران

واکسن اسپوتنیک‌وی موثرترین واکسن کرونا در جهان

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
کپی