اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
معاون امنیتی وزیر کشور خبر داد

نیروهای مسلح به‌صورت ضربتی مرزهای جنوب ‌شرقی را تحت کنترل قرار می‌دهند

نیروهای مسلح به‌صورت ضربتی مرزهای جنوب ‌شرقی را تحت کنترل قرار می‌دهند

کرونا در هند همچنان رکوردشکنی می‌کند و همپای انتشار تصاویر و اخبار از سرزمین «هفتاد و دو ملت» نگرانی‌ها در کشورهای اطراف و همجوار شدت می‌گیرد؛ امروز ۳۴۶ هزار و ۶۹۱ مبتلای جدید در هند شناسایی شد که تعداد کل مبتلایان را به حدود ۱۷ میلیون نفر از ابتدای شیوع کرونا رسانده است.

در حال حاضر بیمارستان‌ها در هند بیش از ظرفیت معمول خود بیمار پذیرش کرده‌اند و کمبود دستگاه‌های اکسیژن در تمامی مراکز درمانی وجود دارد، بسیاری از بیماران به علت نبود تخت در بیمارستان‌ها پذیرش نشده و بازگردانده می‌شوند. بیمارستان‌ها در سراسر مناطق شمالی و غربی هند از جمله در دهلی پایتخت، اطلاعیه‌هایی مبنی بر کمبود اکسیژن صادر کرده‌اند. تعداد جانباختگان کووید ۱۹ در هند روز شنبه به ۲ هزار و ۷۶۷ نفر رسید که بالاترین رقم تا به امروز بوده است.
کروناویروس شناسایی شده در هند ترکیبی از دو جهش موسوم به E۴۸۴Q و L۴۵۲R است که این ویروس را عفونی‌تر و آن را قادر ساخته تا بر آنتی بادی‌ها غلبه پیدا کند. افزایش اخیر موارد ابتلا به کروناویروس در هند ناشی از ویروس با جهش دوگانه است که نه تنها افراد آسیب‌پذیر بلکه از افراد جوا‌ن‌تر نیز قربانی می‌گیرد. بنابراین می‌توان گفت سویه‌های جدیدتر بیشتر سلامت افراد تهدید می‌کند و در مقایسه با گونه اصلی ویروس کشنده‌تر است.
همچنین از آنجایی که کووید۱۹ بیماری عفونی است، جهش‌های مختلف آن موجب مسری‌تر شدن بیماری می‌شود. افزایش موارد جدید ابتلا و پیامدهای ناشی از این بیماری نشان می‌دهد سویه‌های جدید که عامل موج دوم کروناویروس در هند هستند از قابلیت گسترش سریع‌تر از فردی به فرد دیگر برخوردارند.
مجموع این اخبار و اطلاعات سبب شد وزارت بهداشت کشورمان خواستار بسته شدن مرزهای کشور به روی هند و پاکستان شود تا جلوی شیوع ویروس جهش‌یافته هندی در کشور را به حداقل برساند. حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به این‌که با توجه به خطر ویروس، مقرر شده است  تا اطلاع ثانوی کلیه پروازهای هند و پاکستان لغو شود گفت: همچنین افرادی که از حدود یک ماه قبل در هند و پاکستان حضور داشتند و اتباع این دو کشور، ورودشان به کشور ممنوع است. وی در این خصوص افزود: این موضوع از طریق سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی اعلام شد تا از سوار کردن این افراد به هواپیما جلوگیری به عمل آید. معاون وزیر کشور همچنین تصریح کرد: اتباع هندی و پاکستانی مسافر، امکان خروج از کشور را دارند.
وی اضافه کرد: شهروندان کشورمان که هم اکنون در هند و پاکستان حضور دارند، برای بازگشت به ایران باید تست  دهند و در بازگشت به ایران هم دوباره تست و مراحل قرنطینه اعمال خواهد شد.
رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا در بخش دیگری از صحبت‌هایش به مسأله مهم کنترل مرزهای جنوب‌شرقی کشور اشاره کرد و گفت: در این خصوص مقرر شد که نیروهای مسلح کشور به‌صورت ویژه و ضربتی مرزهای جنوب‌ شرقی را تحت کنترل قرار دهند. وی تصریح کرد: بر همین اساس، ورود هرگونه مسافر از مبادی هند و پاکستان اعم از مجاز و غیرمجاز از طریق مرزهای آبی و خاکی به داخل کشور ممنوع است.
ذوالفقاری با اشاره به امکان انتقال بیماری از طریق ملوانان خارجی به داخل کشور هم گفت: تصمیم بر این گرفته شد که ملوان‌هایی که با کشتی‌های باربری به بنادر کشور وارد می‌شوند، مأموران ایرانی جهت مقابله با کرونا هیچ‌گونه ارتباطی با آنها نداشته باشند.
کپی