اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
گزارش «ایران» از معطلی بیماران خاص در صف‌های تزریق واکسن کرونا

هزار و یک درد

هزار و یک درد
فریبا خان احمدی خبرنگار

با گذشت حدود یک ماه از آغاز واکسیناسیون بیماران نادر و خاص هنوز اغلب این بیماران سردرگم هستند و نمی‌دانند چه زمانی و کجا برای تزریق واکسن مراجعه کنند. آنطور که خانواده‌های برخی از بیماران خاص و نادر در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند منبع دریافت زمان و محل تزریق واکسن کرونا برای این بیماران فقط اطلاعیه‌های غیر رسمی در گروه‌های واتس اپی و تلگرامی بوده و بیشترآنها سردرگم مانده‌اند که چه زمانی این واکسن حیاتی را می‌زنند.

از طرفی انتشار برخی اخبار در خصوص تزریق واکسن‌های کرونا به افراد خارج ازنوبت به نگرانی‌ها دامن زده است. آنها نگرانند که مبادا از فرایند تزریق واکسن جا بمانند و دست‌شان هم به‌جایی بند نباشد. چندی پیش تصاویری از بیمارستان امام حسین(ع) تهران و برخی خانه‌های بهداشت منتشر شد که نشان می‌داد صف طویلی از بیماران خاص جلوی این مراکز شکل گرفته و مراجعان بعد از ثبت‌نام و نام‌نویسی در نهایت دست خالی به خانه برگشته‌اند. 
همین ایجاد صف‌های پر ازدحام در برخی مراکز بهداشت و درمان تهران آن هم در شرایطی که ویروس جهش یافته با سرعت بیشتری قابلیت انتقال دارد انتقادات و گلایه‌های خانواده‌های برخی از بیماران خاص را در پی داشته است. عده‌ای از آنها می‌گویند با وجود نام‌نویسی هنوز موفق نشده‌اند واکسنی دریافت کنند و نه در اطلاع‌رسانی و نه در برنامه‌ریزی برای اجرای واکسیناسیون بیماران خاص انسجامی وجود ندارد.
اعتراض‌ها به تشکیل صف‌های طویل مقابل برخی مراکز درمانی و بهداشتی در تهران در حالی مطرح می‌شود که به گفته انجمن‌های تخصصی بیماران خاص؛ برخی از این بیماران بدون هیچ نوع فراخوانی و تنها بر اساس شنیده‌ها به مراکز درمان و خانه‌های بهداشت مراجعه می‌کنند و اگرچه اسامی‌شان ثبت می‌شود ولی در نهایت واکسن به کسانی تزریق می‌شود که به ترتیب اولویت به آنها فراخوان داده شده است.
 از 23 هزار بیمار تالاسمی فقط 5هزار نفر واکسن زدند!
یونس عرب، رئیس انجمن تالاسمی ایران هم درباره روند واکسیناسیون بیماران تالاسمی گلایه‌های زیادی دارد. او به «ایران» می‌گوید: بیماران دیالیزی به‌دلیل اینکه مراجعه مادام‌العمر به مراکز درمانی و داروخانه‌ها دارند در اولویت نخست هستند چون هیچ نوع سیستم ایمنی در بدن شان نیست و اغلب درگیر دو یا سه بیماری خاص و نارسایی‌های قلبی، ریوی و کلیوی و... به‌طور همزمان هستند. برخی از اینها به‌دلیل تزریق خون‌های آلوده، هپاتیت C نیز دارند بنابراین روا نیست این بیماران با کوهی از عوارض در اولویت نباشند ولی از کارمند تا تلفن چی و نگهبان مرکز درمانی واکسن تزریق کنند و این بیماران واکسن نزنند.
عرب با بیان اینکه چرا اثری از تزریق واکسن در بیمارستان مفید یا مرکز بزرگسالان تالاسمی ظفر و بیمارستان شهدای تجریش نیست و حتی یک نفر هم آنجا واکسن نزده است، عنوان می‌کند: از طرفی تعدادی از بیماران که به نوعی مبتلا به اختلالات هموگلوبین و تالاسمی بینابینی هستند در سیستم وزارت بهداشت برای اولویت تزریق واکسن تعریف نشده‌اند. به‌طوری که 5 هزار بیمار از تزریق واکسن محروم مانده‌اند.
رئیس انجمن تالاسمی ایران با اشاره به اینکه مدیریت بسیار غلطی در سیستم حاکم است، عنوان می‌کند: هنوز واکسن کرونا را در اختیار همه مراکز قرار نداده‌اند، از 23 هزار بیمار تالاسمی تنها 4 الی 5 هزار بیمار واکسن زده‌اند. 
 به بیماران‌ ام اس پیامک زده می‌شود
در حالی که انجمن بیماران تالاسمی از وضعیت دسترسی به واکسن بسیار گلایه مند‌ند، این موضوع درباره بیماران‌ام اس از یک هفته گذشته سر و سامان داده شده است. هوشمند مدیر عامل انجمن ‌ام‌اس با اشاره به بلاتکلیفی بیماران‌ام اس در مراکز درمانی در دو هفته گذشته به «ایران» می‌گوید: هفته گذشته دانشگاه علوم پزشکی ایران فهرست بیماران‌ ام اس را بر اساس اولویت دریافت کرد و به بیماران پیامک زده شد و بنا بر سهمیه واکسن دریافت کردند. دانشگاه تهران نیز از دیروز به بیماران‌ ام اس تحت پوشش پیامک می‌زند. ما اسم این مراکز را اعلام نمی‌کنیم چرا که باعث بهم ریختگی و مراجعه خودسر بیماران می‌شود.
هوشمند با بیان اینکه تاکنون بالغ بر 27 هزار پیامک به 27 هزار بیمار‌ام اس ارسال کردیم، عنوان می‌کند: کسانی که اطلاعات‌شان در سامانه انجمن‌ام اس ثبت نیست، وارد سایت شوند و از طریق لینک اقدام به ثبت‌نام کنند و وضعیت بالینی و آدرس محل سکونت‌شان را اعلام کنند. در ساعت تزریق ساعت و مکان تزریق پیش‌بینی شده است.گاه در هر ساعت 50 نفر مراجعه می‌کنند که نهایت یک ربع بعد واکسن برای‌شان تزریق می‌شود. نوع واکسن نیز سینوفارم چینی است.
 
مشروح کامل این گزارش را فردا(دوشنبه 6 اردیبهشت) در روزنامه «ایران» بخوانید. 
 
کپی