اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

83 کشته در آتش‌سوزی بیمارستان
در پی آتش‌سوزی بیمارستان بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بغداد و کشته شدن دست‌کم ۸۲ نفر سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام شده است. ده‌ها نفر دیگر هم در این حادثه که شنبه شب در بیمارستان «ابن خطیب» روی داد مجروح شده‌اند. گزارش‌ها حاکیست که آتش‌سوزی ناشی از انفجار یک کپسول اکسیژن بوده است.ژنرال کاظم بوهان سرپرست سازمان دفاع غیرنظامی عراق به رسانه‌های دولتی گفت که آتش‌سوزی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان در طبقه‌ای که «مخصوص احیای ریوی» است روی داد. به گفته او خدمه امداد اضطراری ۹۰ نفر از ۱۲۰ بیمار و بستگان آنها را نجات داده‌اند.گفته می‌شود ۳۰ بیمار در واحد مراقبت‌های ویژه بودند.
 
 
---
روستای بدون کرونا در آلمان
روستای لیگ در آلمان به‌طور معجزه‌آسایی از پاندمی کرونا در امان مانده است. این دهکده در کوهپایه‌ای کم‌ارتفاع و در فاصله نزدیکی از رودخانه موزل قرار دارد. معجزه‌آسا بودن این وضعیت بیشتر آشکار می‌شود اگر در نظر بگیریم از زمان آغاز پاندمی کرونا تا (چهارم اردیبهشت/ ۲۴ آوریل) سه میلیون و ۲۵۰ هزار مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در آلمان شناسایی شده و شاخص ابتلا در این منطقه در حال حاضر ۴۳۵ است. این شاخص نشان‌دهنده شمار مبتلایان شناسایی‌شده به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در یک دوره هفت روزه است و میزان آن در منطقه از کل جمعیت روستای لیگ بیشتر است. در این روستا که در ایالت راین‌لند- فالتس در غرب آلمان قرار دارد تعداد موارد شناسایی‌شده مبتلا به ویروس کرونا صفر است و این وضعیت در ۱۴ ماه گذشته همین‌گونه بوده است. هاینتس تسیلز، شهردار ۵۷ ساله روستای لیگ می‌گوید ساکنان آن تا کنون بسیار خوش‌شانس بوده‌اند و البته این تصویری تا این لحظه است. او می‌افزاید: «شاید هم ما آن بالا یک فرشته نگهبان داریم که می‌گوید این روستا را به حال خود می‌گذاریم.»
 
---
یک میلیارد واکسن تزریق شد
5 ماه پس از آغاز واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کووید۱۹ در جهان، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد تا ظهر روز گذشته (شنبه) تعداد حدوداً یک میلیارد و سه میلیون دوز واکسن در ۲۰۷ کشور جهان توزیع شده است. بیش از نیمی از کل این واکسن‌ها (معادل ۵۸ درصد) در سه کشور ایالات متحده (۲۲۵.۶ میلیون)، چین (۲۱۶.۱ میلیون) و هند (۱۳۸.۴ میلیون) به افراد تزریق شده است. همچنین در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا نیز تا کنون ۱۲۸ میلیون دوز واکسن توزیع شده است که ۲۱ درصد جمعیت کل اروپا را پوشش می‌دهد. واکسن آکسفورد/آسترازنکا که این اواخر به لحاظ عوارض جانبی‌اش بحث‌برانگیز شده همچنان بیشترین واکسن مصرفی در جهان است و ۱۵۶ کشور معادل ۷۵ درصد کشورهای دنیا از آن استفاده کرده‌اند.
 
---
 
دستگیری به اتهام بیماری ۲۲ نفر
یک مرد اسپانیایی به‌دلیل آلوده کردن عمدی ۲۲ نفر به کرونا ویروس دستگیر شد. این مرد اسپانیایی که با تب ۴۰ درجه در باشگاه و محل کار خود حاضر شده بود به‌دلیل ابتلای ۲۲ نفر به کروناویروس دستگیر شد. گفته شده این مرد به عمد ۲۲ نفر از جمله سه کودک را به بیماری کووید۱۹ مبتلا کرده است. او در محل کار و باشگاه حضور پیدا کرده و درحالیکه سرفه می‌کرده، گفته است: می‌خواهم تمامی شما را به کروناویروس آلوده کنم. بنابر اعلام پلیس، این مرد حدوداً ۴۰ ساله با تب بالای ۴۰ درجه منتظر آماده شدن نتیجه تست کرونا بوده که این اتفاق رخ داده است.
 
---
 
پایان غارنشینی 40روزه
گروهی از داوطلبان فرانسوی بعد‌از مطالعه‌ای ۴۰ روزه برای محک زدن توان تطبیق‌پذیری انسان با انزوا، از یک غار خارج شده‌اند.15 شرکت کننده در این مطالعه خود را بدون تلفن، ساعت یا حتی نور خورشید در غار لومبریو در جنوب غربی این کشور حبس کردند. هدف این پروژه محک زدن واکنش انسان به گم کردن حس وقت و مکان است. آزمایش موسوم به «زمان عمیق» روز شنبه به پایان رسید و هشت مرد و هفت زن ۲۷ تا ۵۰ ساله که در آن شرکت داشتند غار لومبریو را ترک کردند. اعضای این گروه با چهره‌های متبسم اما سردرگم از غار خارج شدند، جایی که دوستان و عزیزانشان به استقبال آنها آمده بودند. همه آنها عینک آفتابی داشتند تا نور چشم‌شان را نزند. کریستیان کلات کاشف فرانسوی-سوئیسی که مدیر این پروژه است گفت که گذر زمان در غار آهسته به نظر می‌رسید. آنها در جریان انزوا مجبور بودند وظایف خود را بدون تعیین ضرب الاجل انجام دهند چون سرنخی از گذر زمان نداشتند. آنها در عوض با تکیه بر ساعت بدن و چرخه خواب برای روز خود برنامه‌ریزی می‌کردند. آنها در غار از وسایل آسایشی زیادی برخوردار نبودند. برای مثال داوطلبان باید برق خود را با پا زدن روی یک دوچرخه ثابت تولید می‌کردند و آب را از چاهی به عمق ۴۵ متر از سطح زمین می‌کشیدند. محققانی که این پروژه را ترتیب داده‌اند می‌گویند به آنها کمک می‌کند درک کنند افراد چگونه می‌توانند خود را با شرایط سخت عادت دهند. شرایط ذهنی و فعالیت مغزی آنها پیش و پس از این تجربه با هم مقایسه خواهد شد.
 
 
 
 
کپی