اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و مینو محرز واکسن زدند

آغاز فاز 3 مطالعه بالینی واکسن «کووایران برکت»

آغاز فاز 3 مطالعه بالینی واکسن  «کووایران برکت»

فاز سه مطالعات بالینی واکسن «کووایران برکت» صبح امروز با تزریق روی داوطلبان آغاز شد.

 به‌گزارش ایسنا، قرار است در این مرحله جمعیت ۲۰ هزار نفری تحت واکسیناسیون و کارآزمایی بالینی قرار بگیرند.
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، مینو محرز، استاد دانشگاه و محقق اصلی پروژه تولید واکسن کووایران برکت و دکتر امیر زرگر، استاد دانشگاه سه داوطلب اول تزریق واکسن در فاز سوم بودند.
حامد حسینی، مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و مسئول تیم نظارت بر آزمایش های انسانی واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) با بیان اینکه ۵ دی ماه مجوز مطالعات بالینی را گرفتیم و فاز یک تمام شد، گفت: ۲۵ اسفند مجوز هر دو مرحله دوم و سوم را دریافت کردیم و امروز تمامی داوطلبان فاز دوم وارد مطالعه شدند. تا کنون ۲۸۰ داوطلب تزریق اول را انجام دادند و برای ۳۰ درصد دوز دوم نیز تزریق شده است.
حسینی افزود: امروز فاز سوم را به طور رسمی آغاز می‌کنیم و روی جمعیت ۲۰ هزار نفری در شش شهر مطالعات آغاز خواهد شد. ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از تهران و کرج و مابقی از چهار شهر بوشهر، اصفهان، مشهد و شیراز تحت مطالعات فاز ۳ قرار می‌گیرند. وی افزود: ثبت‌نام برای شرکت در کارآزمایی بالینی فاز سوم آغاز شده و تا کنون چندین هزار نفر داوطلب شده‌اند.
مینو محرز محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن «کوو ایران برکت» درباره اثربخشی این واکسن روی واریانت هندی ویروس، گفت: روی واریانت انگلیسی کار شد و واکسن روی آن جواب داد، اما هنوز روی واریانت هندی امتحان نکردیم اما کار خواهد شد. وی افزود: بالای ۷۰ تا ۹۰ درصد واریانت شایع در ایران که نوع بد آن هم هست همان نوع انگلیسی است که این واکسن روی آن مؤثر است. درباره گونه‌های جدید دیگر هنوز اطلاعات کافی نداریم.
 
کپی