اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

یک مقام بلندپایه دولت مستعفی یمن در مارب کشته شد

یک مقام بلندپایه دولت مستعفی یمن در مارب کشته شد

دفتر ریاست دولت مستعفی یمن از کشته شدن رئیس اداره قضایی نظامی ارتش این دولت در استان «مأرب» در شمال شرق این کشور خبر داد.

دفتر ریاست دولت مستعفی یمن بامداد امروز (یکشنبه) اعلام کرد که سرلشکر «عبدالله الحاضری» در جریان درگیری دیشب عناصر وابسته به دولت مستعفی و فراری «عبدربه منصور هادی» با نیروهای «جنبش انصارالله» در استان مأرب در شمال شرقی این کشور کشته شد.

«یاسر الحسنی» روزنامه نگار نزدیک به دفتر ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن در صفحه توئیتر خود نوشت: سرلشکر الحاضر که در خط مقدم جنگ نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن در مارب حضور یافته بود، کشته شد.

در همین ارتباط، وبگاه «مصدر اونلاین» به نقل از یک منبع نظامی دولت مستعفی و فراری منصور هادی گفت که رئیس اداره قضایی نظامی ارتش این دولت در درگیری با نیروهای انصارالله در محور «المشجح» شهرستان «صراوح» در غرب مارب جان خود را از دست داد.

محور المشجح برای سومین روز متوالی شاهد جنگ و درگیری شدید میان شبه نظامیان وابسته به دولت مستعفی و نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمنی است. منبع یمنی تأکید کرد که در سه روز اخیر خسارت جانی و مالی زیادی به دو طرف درگیر وارد شده است.

نبرد برای کنترل شهر نفت‌خیز مأرب (مرکز استان مارب) در شمال شرقی یمن به یکی از مهم‌ترین نبردهای جنگ هفت ساله این کشور تبدیل شده است که در صورت سقوط آن، شکست سختی برای شبه نظامیان وابسته به دولت مستعفی و فراری عبدربه منصور هادی و ائتلاف سعودی رقم خواهد خورد.

استان «مأرب» به مرکزیت شهر مأرب، اواخر بهمن ماه گذشته همزمان با تسلط رزمندگان جنبش انصارالله بر اردوگاه استراتژیک «کَوفَل» و یکسره شدن کار بزرگترین اردوگاه نظامی ائتلاف سعودی در غرب مأرب، تعیین‌ تکلیف شد.

اکنون این شهر از همه طرف در محاصره ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است و مساله باقیمانده، فقط زمان ورود این نیروها به شهر است و قواعد درگیری در یمن با محاصره و آزادسازی قریب‌الوقوع استان راهبردی مارب به سود انصارالله، ارتش و کمیته‌های مردمی تغییر یافته است.

عربستان به همراه چند کشور عربی و با کمک نظامی و اطلاعاتی آمریکا از فروردین سال 94 جنگ بی‌نتیجه‌ای علیه مردم مسلمان و فقیر یمن راه انداخته است که تاکنون به دلیل بمبارانهای مکرر ارتش عربستان و در میان سکوت مجامع بین‌المللی نسبت به جنایات سعودیها، هزاران غیر نظامی در یمن جان خود را از دست داده‌اند./ ایرنا

کپی