اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

فراخوان پرداخت قسط دوم مسکن ملی در برخی پروژه‌ها

فراخوان پرداخت قسط دوم مسکن ملی در برخی پروژه‌ها

در حال حاضر ۵۳۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن در دست اجرا قرار دارد و طبق آمار بانک مسکن ۱۵۳ هزار نفر وجوه اولیه به میزان ۴۰ میلیون تومان را واریز کرده‌اند؛ همچنین برای بعضی از پروژه‌ها فراخوان پرداخت قسط دوم صادر شده است.

طرح ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن با اضافه شدن تفاهم‌نامه دستگاه‌های دولتی، هم‌اکنون به ۵۳۰ هزار واحد رسیده و البته به تدریج تعداد واحدهای در حال اجرا افزایش پیدا می‌کند. اما تا کنون فقط ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد افتتاح شده است؛ واحدهایی که گفته می‌شود متقاضیانش آورده خود را به موقع واریز کرده اند.

محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ قول داده از این پس هر ماه شاهد افتتاح واحدهایی از پروژه اقدام ملی مسکن باشیم.

بر اساس آخرین آماری که بانک مسکن ارایه کرده تعداد افتتاح حساب متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن ۲۱۹ هزار و ۲۳۰ مورد بوده است که از این تعداد ۱۵۳ هزار و ۶۶۰ نفر وجوه اولیه را واریز کردند که معادل ۶۹۳۰ میلیارد تومان است. از این میزان وجوه واریز شده متقاضیان به حساب بانک ۱۳۶۵ میلیارد تومان به پروژه‌ها تزریق شده است و مابقی در حساب بانک است و به مرور به پروژه‌ها تزریق می‌شود. ۱۳۸ پروژه قراردادشان قطعی شده که تعداد واحدهای آن ۸۶۲۰ واحد است. همچنین ۳۷۹۹ واحد نیز در دفتر خانه آماده افتتاح حساب است.

محمدحسن علمداری ـ عضو هیات مدیره بانک مسکن ـ گفته است: برای بعضی از پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن، فراخوان پرداخت قسط دوم اعلام شده که توسط متقاضیان پرداخت شده و یا در حال پرداخت است که پروژه‌های ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از جمله آنها هستند.

اما یکی از موانعی که ممکن است به تطویل پروژه منجر شود عدم پرداخت به موقع آورده از سوی متقاضیان است. اسلامی امروز برای چندمین بار از متقاضیان درخواست کرد که آورده خود را در زمان مقرر تکمیل کنند.

با توجه به تورم معمول اقتصاد ایران، طولانی شدن روند ساخت و ساز می تواند به افزایش قیمت تمام شده منجر شود. همین حالا هم از پارسال تا امسال قیمتها حدود ۸۰ درصد افزایش یافته و طبق برآورد سازمان برنامه و بودجه قیمت مسکن ملی از متری ۲.۷ میلیون تومان به متری ۴.۹ میلیون تومان رسیده است. به احتمال زیاد این قیمت نیز تا زمان تکمیل واحدها افزایش می‌یابد.

مسکن ملی در یک نگاه

شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام‌نویسی ۱.۶میلیون نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند.

اولین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. مسئولان وزارت راه و شهرسازی، پیشرفت پروژه اقدام ملی مسکن را حدود ۲۵ درصد اعلام کرده‌اند و اسلامی قول داده در نیمه اول سال ۱۴۰۰ ماهانه ۲۰ هزار واحد افتتاح شود. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های زمستان ۱۳۹۹ به حدود ۴.۹ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ آغاز شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

/ایسنا

کپی