اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
محدودیت تردد شبانه در شب‌های قدر لغو می‌شود

لغو طرح ترافیک تهران

لغو طرح ترافیک تهران

سخنگوی ستاد ملی کرونا با اعلام اینکه ۲۵ استان در وضعیت بسیار بد کرونا قرار دارند، از لغو طرح ترافیک تهران از فردا خبر داد و گفت: اکنون ۱۸ استان کشور روند همچنان صعودی دارند و هفت استان هم روند بشدت صعودی را تجربه می‌کنند.

 وی با بیان اینکه ۲۵ استان اصلاً در وضعیت خوبی نیستند، افزود: هفت استانی که بیشترین روند  صعودی را دارند شامل استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است. البته ۱۸ استان دیگر هم روند صعودی دارد.
به‌گفته سخنگوی ستاد کرونا، استان‌هایی مثل مازندران، خوزستان، قزوین، فارس، تاحدودی اردبیل، یزد و کردستان روند نسبتاً ملایم‌تری طی می‌کنند.
رئیسی ادامه داد: به ترتیب سوپرمارکت ها، خواربارفروشی ها، نانوایی ها، رستوران ها، بانک ها و فروشگاه های زنجیره‌ای بدترین رعایت پروتکل‌ها را دارند که از گروه مشاغل یک هستند و باید بیشترین رعایت را داشته باشند. رئیسی ادامه داد: از ۱۴ فروردین تا انتهای فروردین نسبت به‌مدت مشابه در سال قبل ۵۶ درصد رشد تردد در جاده‌ها داشتیم و این درحالی است که اکنون ۳۰۱ شهر قرمز، ۹۵ شهر نارنجی، ۴۵ شهر زرد و ۷ شهر آبی داریم. این افزایش ترددها نوعی پروتکل‌ شکنی است. به گفته وی، میانگین تمکین مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری از رعایت پروتکل‌ها و تعطیلی در شهرهای قرمز و نارنجی ۸۷ درصد است. این میزان برای اصناف فعال در معابر ۸۰ درصد است. سخنگوی ستاد ملی کرونا این را هم اعلام کرد که استان‌های زنجان، کرمان و خراسان جنوبی بیشترین رعایت پروتکل‌ها را داشتند.
وی همچنین گفت: در ارتباط با مناسب بودن تهویه در مراکز سربسته ۶۴ درصد رعایت را شاهد هستیم. ماسک زدن در اماکن عمومی به ۶۳ درصد رسیده است و رعایت فاصله گذاری حدود ۶۱ درصد گزارش می‌شود و رعایت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۸۱ درصد است که همه این اعداد و ارقام نشان می‌دهد اگر این اعداد زیر ۹۰ درصد باشد خیلی اثربخشی ندارد و باید بهتر رعایت شود. معاون وزارت بهداشت، ادامه داد: در ارتباط با مراسم شب‌های قدر و نماز عید فطر مصوب شد تا این مراسم در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل ها  برگزار شود. در شهرهای نارنجی و قرمز در فضای باز باید مراسم برگزار شود. طول مدت مجاز برنامه حداکثر ۲ ساعت است. به‌منظور تسهیل رفت و آمد شب‌های قدر طرح ممنوعیت تردد از ۹ شب تا ۳ صبح صرفاً در شب‌های قدر برداشته خواهد شد.
کپی