اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

آمریکا کمک مالی به رئیس جمهور تونس را تکذیب کرد

آمریکا کمک مالی به رئیس جمهور تونس را تکذیب کرد

سفارت آمریکا در تونس کمک مالی "سیا" به رئیس جمهوری تونس در جریان کمپین انتخاباتی اکتبر ۲۰۱۹ را تکذیب کرد.

 به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سفارت آمریکا در تونس در بیانیه‌ای اتهام کمک مالی سیا به قیس سعید، رئیس جمهوری تونس در جریان کمپین انتخاباتی اکتبر ۲۰۱۹ را تکذیب کرد.

در بیانیه سفارت آمریکا آمده است: دولت آمریکا هیچ کمکی به کمپین انتخاباتی قیس سعید در سال ۲۰۱۹ نکرده است.

در ادامه این بیانیه آورده است: آمریکا به دموکراسی در تونس و استقلال آن احترام می‌گذارد.

راشد الخیاری، نماینده تونسی هفته گذشته رئیس‌جمهور این کشور را به "خیانت" متهم کرد و مدعی شد که اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد وی به حمایت مالی از سوی سیا دست یافته است.

وی در این باره گفت: قیس سعید طی کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری پنج میلیون دلار از یک افسر سازمان اطلاعات آمریکا که در سفارت کشورش در پاریس کار می‌کند، دریافت کرده است. مدیر کمپین قیس سعید این مبلغ را از طریق حواله پستی دریافت کرد. من اسناد و مدارکی دارم که این را ثابت می‌کند.

پس از آن دادگاه نظامی تونس تحقیقات در خصوص اظهارات الخیاری درباره دریافت کمک مالی خارجی توسط رئیس جمهوری این کشور در جریان کمپین انتخاباتی اکتبر ۲۰۱۹ را آغاز کرد.

تحقیق دادگاه نظامی در خصوص اظهارات الخیاری در زمانی انجام می‌شود که تونس شاهد بحران بی‌سابقه سیاسی بین قیس سعید، راشد الغنوشی، رئیس پارلمان و جنبش النهضه و هشام مشیشی، نخست وزیر تونس و همچنین نزاع در خصوص اختیارات قانون اساسی برای این سه مقام است./ ایسنا

کپی