اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

جفری فلتمن فرستاده ویژه آمریکا در شاخ آفریقا شد

جفری فلتمن فرستاده ویژه آمریکا در شاخ آفریقا شد

وزیر خارجه آمریکا، یک دیپلمات با سابقه را به عنوان فرستاده ویژه این کشور در شاخ آفریقا منصوب کرد و این فرد قرار است به بحران در این منطقه بپردازد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت: انتصاب "جفری فلتمن" به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در شاخ آفریقا بازگو کننده تعهد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در رهبری اقدامات دیپلماتیک بین‌المللی در رسیدگی به بحران‌های سیاسی، امنیتی و بشری در شاخ آفریقاست.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به این نکته اشاره کرد که فلتمن موقعیتی ارشد هم در وزارت خارجه و هم در سازمان ملل داشته و ادامه داد: فلتمن برای سمت جدیدش به خاطر داشتن چندین دهه تجربه در امور آفریقا و خاورمیانه به ویژه در زمینه دیپلماسی چندجانبه به شدت مناسب است.

بلینکن افزود: فلتمن برای توسعه و اجرای استراتژی یکپارچه به منظور رسیدگی به مسائل پیچیده که منطقه را تحت شعاع قرار داده، در گفتگوها حضور دارد.

وی ادامه داد: نگرانی ما درباره اوضاع متشنج در اتیوپی از جمله درگیری‌ها در تیگرای، افزایش تنش‌ها بین این کشور و سودان و مناقشات حول سد بزرگ النهضه (رنسانس) اتیوپی است. همچنین با توجه به تغییرات قابل ملاحظه برای این منطقه استراتژیک، حضور گسترده آمریکا برای کاهش خطرات حیاتی است.

اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که بسته کمک ۱۸۰ میلیون دلاری بشردوستانه برای منطقه در نظر گرفته که علاوه بر اتیوپی و سودان شامل جیبوتی، اریتره، کنیا،‌ سومالی، اوگاندا، سودان جنوبی و تانزانیا می‌شود./ ایسنا

کپی