اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

از میراث ترامپ دفاع نکنید

از میراث ترامپ دفاع نکنید
مجید فراهانی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان

مذاکرات وین بعد از مدت‌های طولانی پس از خروج امریکا از برجام و وضع تحریم‌هایی که مانع از بهره‌گیری ایران از مزایای برجام شدند، در حال انجام است. در شرایطی که به واسطه وجود تحریم‌ها کشور ما در سه سال گذشته با مشکلات اقتصادی بسیاری دست به گریبان بوده،

مذاکره کنندگان ایرانی در وین تلاش می‌کنند تا با مجاب کردن دولت جدید امریکا به لغو تحریم‌ها، زمینه را برای بازگشت کشور به شرایط عادی و بهبود وضعیت وخیم اقتصادی فراهم کنند؛ شاهد آن هستیم که متأسفانه جریاناتی در کشور موفقیت این مذاکرات را به ضرر خودشان تلقی می‌کنند و به خبرسازی درباره محتوای مذاکرات و انتشار محتواهای سخیف علیه تیم مذاکره کننده می‌پردازند. اگر نخواهیم بگوییم چنین رویه‌ای خیانت یا نفوذ است، باید به این قائل باشیم که چنین رویه‌ای حاصل کج فهمی و ترجیح دادن نگاه جناحی و سیاسی خود بر منافع ملی است.
در شرایطی که مردم از آثار تحریم بر زندگی‌شان خسته‌اند و منتظرند در کوتاه مدت با آزادسازی پول‌های بلوکه شده کشور شرایط بهتری را تجربه کنند، عده‌ای برای به شکست کشاندن مذاکراتی که نتیجه‌اش رفع تحریم‌ها خواهد بود تلاش می‌کنند و به دفاع از میراث ترامپ برخاسته‌اند. زیرا تصور می‌کنند که بهبود وضعیت اقتصادی در ماه‌های پیش رو تصورات ایشان برای انتخابات ریاست جمهوری را نقش بر آب خواهد کرد و به همین دلیل گویا ترجیح می‌دهند مردم در شرایط سخت اقتصادی و در فشار افزایش تورم باقی بمانند. فارغ از اینکه چنین نگاه جناحی و منفعت گرایانه‌ای تا چه حد مذموم است، این دوستان به این نکته توجه ندارند که در صورت شکست این مذاکرات، آغاز مذاکرات در آینده فارغ از اینکه چه کسی در ایران رئیس جمهوری باشد، بسیار مشکل‌تر خواهد بود و بی اعتمادی طرفین نسبت به یکدیگر بسیار بیشتر خواهد شد.
وجه دیگر مسأله این است که طرف مقابل مذاکرات آنچه را در ایران علیه مذاکرات مطرح می‌شود را صرفاً یک ناهماهنگی نمی‌بیند بلکه ممکن است این برداشت را داشته باشد که ایران در مذاکره جدیت لازم را ندارد یا دچار از هم‌پاشیدگی درونی است که هر دو این تصور‌ها برای به ثمر رساندن مطلوب مذاکرات بسیار مخرب است.
به شخصه از این جریان‌ها دعوت می‌کنم که از میراث ترامپ دفاع نکنند و بگذارند شرایطی فراهم شود که مذاکره کنندگان ایران را به منافع حقه خودش از برجام برسانند.
در غیر این صورت  بدانند که رقابت سیاسی به این قیمت اسمش را هر چه بگذاریم، خدمت به کشور ‌و منافع ملی آن نیست.

کپی