اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

جفا به انقلاب و نظام

جفا به انقلاب و نظام
محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی

در هر نظامی دو حوزه فعالیت وجود دارد که فارغ از مناسبات سیاسی بین کارگزاران آن نظام، نقش این دو حوزه اساساً یک نقش ملی و به یک مفهوم بیش از بقیه حوزه‌ها، اجماعی است؛ یکی حوزه دفاعی و دیگری دیپلماسی که در واقع دو روی یک سکه در تأمین منافع ملی کشورها در قبال مسائل خارجی و فرامرزی هستند. به عبارتی این دو حوزه تکمیل کننده و تقویت کننده یکدیگر هستند.

چه می‌شود که ما چه در زمان جنگ و چه صلح، به درستی به هیچ کس حق تعرض و توهین به نیرو و توان نظامی خودمان را نمی‌دهیم و هر صدایی که با منویات این حوزه زاویه دارد را یک صدای ضدملی می‌دانیم اما در حوزه دیپلماسی کاملا عکس این عمل می‌کنیم؟ تا کنون صدها بار این سؤال پرسیده شده و اهمیت موضوع به قدری است که باز هم باید تکرار کرد که چه توجیهی برای ایراد انواع تهمت‌ها و طرح موضوعات منحوس و کذب متعدد علیه دستگاه دیپلماسی کشور در رسانه ملی وجود دارد؟
نکته دیگر این است که صدا و سیمای ما در واقع یک ارگان حاکمیتی است و از این نظر نباید خود را با رسانه‌های مرسوم غیر دولتی در دنیا مقایسه کند. از این رو حملات سخیف به دستگاه دیپلماسی کشور از تریبون این رسانه به عنوان بخشی از حاکمیت در واقع از منظر بیرونی چیزی جز از بین بردن دیسیپلین و شخصیت نظام نیست. با این دست رفتارها بسیاری از ناظران بیرونی می‌پرسند این چگونه ساختار حاکمیتی است که بخش تبلیغاتی و رسانه‌ای آن در یک بزنگاه حساس بخش دیپلماتیک آن را این گونه متهم به خیانت می‌کند؟ آیا این سیستم در درون خود سازوکار کنترل این دست مسائل را ندارد؟ افراد دلسوز بخوبی می‌دانند که زمینه‌سازی برای طرح این دست ابهامات در ذهن ناظران بیرونی تا چه اندازه شخصیت نظام ما را خدشه‌دار می‌کند. کما اینکه در همین برنامه‌های اخیر به دروغ و جفا، متن برجام را به یک مؤسسه غیردولتی در امریکا نسبت دادند و بلافاصله در خارج از کشور برخی این سؤال را پرسیدند که مگر در حکومت ایران چه فرایندی برقرار است که با ادعای این سطح از اقتدار، به اعتراف رسانه رسمی‌اش چنین توافق مهمی را یک مؤسسه کوچک غیر دولتی خارجی به سیستم تحمیل می‌کند؟ شکی نیست کسانی که با طرح برخی اکاذیب موهوم زمینه‌ساز طرح این دست مسائل شده‌اند، برخلاف همه شعارهایی که امروز می‌دهند مشغول  روا داشتن بیشتر جفا در حق نظام و انقلاب و منافع ملی هستند. نکته برجسته و روشن هم این است که همین گروهی که اکنون دولت را متهم به بهره‌برداری سیاسی و انتخاباتی از مسأله دیپلماسی می‌کنند، خود بیشترین تحرک را در چنین سوء استفاده‌ای دارند و به شکلی واضح نهادهای ملی را نیز از جایگاه خود به زیر کشیده و مشغول بهره‌برداری و سوء استفاده جناحی از آن هستند.

 

کپی