اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

پرهیز از منافع جناحی در مسیر منافع ملی

پرهیز از منافع جناحی در مسیر منافع ملی
محمدجواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

در تمام دنیا حوزه سیاست خارجی، حوزه‌ای است که در آن مذاکره‌کنندگان به‌عنوان فردی معرفی می‌شوند که پیگیر منافع ملی کشور بوده و اقداماتشان آثار و ابعاد سیاسی، امنیتی و اجتماعی در پی خواهد داشت. از همین‌رو، لازم است که یک صدای واحد به طرف‌های مذاکره‌کننده منتقل شود تا آنچه از اهداف اولیه تلاش‌های تیم آنان است، محقق شود.

در گفت‌و‌گوهایی که این روزها در شهر وین در حال انجام است، این مهم را باید همواره به خود یادآور شویم که هم دولت به نمایندگی از نظام جمهوری اسلامی در حال مذاکره است و هم اینکه این مذاکرات بدون اجازه رهبری انقلاب عملاً اتفاق نمی‌افتد.
حتی اظهارات صریح ایشان و دعا برای توفیق تیم مذاکره‌کننده، نشان از حمایتشان از این روند دارد. در مقابل چنین نشانه‌هایی، متأسفانه شاهد اقداماتی هستیم که از سوی تلویزیون جمهوری اسلامی در حال انجام است. رسانه ملی با پخش مطالبی در قالب یک مستند، اساس برجام و توافقاتی را که مصوبه مجلس وقت و تأییدیه رهبری نظام را به همراه داشته مورد تهاجم قرار می‌دهد و عملاً موجبات تضعیف و تزلزل در فضای مذاکراتی را دامن می‌زند و به نظر می‌رسد که هدف این مستند هم چیزی جز ایجاد اختلال در نتیجه‌گیری مذاکرات نباشد.
ممکن است که این بحث شکل بگیرد که اگر در کشور دیدگاهی مخالف این رویکرد باشد، آیا حق آزادی بیان وجود ندارد؟ نگارنده مشکلی در بیان مطالب نمی‌بیند. گاهی مطالبی در قالب یک روزنامه یا خبرگزاری و یا سایتی که وابستگی به جریان خاص سیاسی دارد بیان می‌شود که قابل قبول بوده و جای گله ندارد. اما وقتی این کار در رسانه‌ای با وصف ملی انجام می‌شود، جای دفاع از خود باقی نمی‌گذارد. چرا که به دلیل انحصار رسانه‌ای، رادیو و تلویزیون در اختیار یک جریان سیاسی تعریف نمی‌شود، بلکه نماد حاکمیتی است.
نماینده رسمی جمهوری اسلامی ایران در حال مذاکره است و هیچ موردی هم بدون کسب نظر از مقام عالی کشور اتفاق نیفتاده است. از یک‌ سو دولت و رئیس جمهور پیگیر ماجرا بوده و رهبری هم برای آنان دعای خیر می‌کنند اما از سوی دیگر صداو سیمای جمهوری اسلامی کار متفاوتی انجام می‌دهد.
این پرسش برای طرف مذاکره پیش می‌آید که چه کسی در این میان درست می‌گوید؟ پیام اصلی حاکمیت از کدام سمت است؛ آنکه در مذاکرات، نمایندگی جمهوری اسلامی را رسماً برعهده دارد، یا مستندی که در شبکه سه سیما آن هم در زمان پربیننده خود پخش می‌شود؟ هرچند هنوز نمی‌توان از اهداف این کارها سخن گفت و دید آیا نزدیک شدن به انتخابات آنان را به این روز انداخته یا واقعاً نمی‌خواهند این تیم مذاکره به نتیجه برسند، اما باید از تبعات کار آنان گفت.
جدای از اختلافات داخلی که در امتداد همین مسیر رخ می‌دهد، طرف‌هایی که در حال گفت‌و‌گو هستند، دچار تردید می‌شوند که در گفت‌و‌گویی که با مقام مسئول یک کشور انجام می‌دهیم آیا او حاوی و حامل تمام اختیارات است یا قابلیت گفت‌و‌گو را ندارد. دور از ذهن نیست که در این راه دچار مشکل در تصمیم‌سازی شده و عملاً تمام این تلاش‌ها دچار نقصان شود.
در فضای سیاست خارجی و بخصوص در برهه‌ای که کشور به دلیل فشارهای زیادی که بر آن وارد شده با بحران‌های عجیب و غریبی سر و کار دارد و از آنها مهمتر در آستانه انتخابات با وجود شیوع کرونا، باید پرسید که با این کارها به دنبال چه می‌گردید؟
آیا چیزی مهمتر از منافع ملت ایران برای ما و شما وجود دارد که دنباله منفعت جناحی خود را گرفته‌اید؟

 

کپی