اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
مطالعات بانک‌جهانی نشان می‌دهد

خسارت ۲.۶ میلیاددلاری آلودگی‌هوا به تهران / کدام منابع بیشترین سهم را در آلودگی‌هوای پایتخت دارند؟

خسارت ۲.۶ میلیاددلاری آلودگی‌هوا به تهران / کدام منابع بیشترین سهم را در آلودگی‌هوای پایتخت دارند؟

بر اساس مطالعات بانک جهانی، آلودگی هوا سالانه ۲.۶ میلیارد دلار به تهران خسارت وارد می‌کند که این رقم برای کل کشور ۷ میلیارد دلار گزارش شده است.

در تهران سالانه بیش از ۱۰ هزار تن ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تولید می‌شود که این ذرات معلق یکی از خطرناکترین آلاینده‌های موجود در هوا هستند و بیماری‌های قلبی و ریوی را تشدید می‌کنند و در مواجهه طولانی مدت سبب حملات قلبی و آسم می‌شوند.

همچنین بر اساس مقاله‌ای که دانشگاه شریف در ارتباط با ذرات معلق منتشر کرده تماس با این ذرات به‌ویژه ذرات معلق با ابعاد کمتر از ۲.۵ میکرون می‌تواند سبب آسیب رسیدن به دستگاه قلبی -عروقی بدن، حملات قلبی و سکته شود. این آثار همچنین باعث افزایش مراجعات به مرکز درمانی و افزایش تعداد بستری و در برخی موارد مرگ زودرس می‌شود. از سویی تماس با ذرات معلق بر دستگاه تنفسی نیز اثرگذار است و باعث تشدید حملات آسم می‌شود.

در این مقاله همچنین آمده است که ذرات معلق علاوه بر آثار سوء بر سلامت انسان، آثار زیست محیطی نیز به‌دنبال دارد. این ذرات سبب کاهش شدید دید در مناطقی از جمله پارک‌های طبیعی و مناطق بیابانی هم می شوند. ذرات معلق همچنین می‌توانند همراه باد تا فواصل طولانی حمل شوند و بر آب و خاک رسوب کنند.

فروردین «مطلوب» تهرانی‌ها

از سوی دیگر، اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که کیفیت هوا در فروردین ماه طی ۲۷ روز در شرایط مطلوب و طی ۴ روز در شرایط آلوده بود.

براین اساس، کیفیت هوای تهران طی فروردین ماه امسال دو روز در شرایط پاک، ۲۵ روز در شرایط قابل قبول و چهار روز به‌دلیل افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران پیش از این اعلام کرده بود که علت اصلی افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق در تهران طی روزهای ابتدایی فروردین ماه ورود گرد و خاک به شهر بوده است. به‌همین علت شاخص آلاینده ذرات معلق کوچک‌تر از ۱۰ میکرون نیز - که بیشتر منشاء طبیعی دارد - در روزهای ابتدایی فروردین نسبت به دیگر روزها افزایش یافته بود.

از سوی دیگر بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سال ۱۳۹۹ سبب آلوده شدن هوای پایتخت طی ۸۷ روز از سال شد.

آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که طی فروردین امسال تعداد روزهای پاک نسبت به سال‌های قبل کاهش  یافت چراکه طی اولین ماه از بهار سال گذشته تهرانی‌ها ۱۴ روز هوای پاک داشتند. کیفیت هوا در این بازه زمانی طی ۱۷ روز نیز در شرایط قابل قبول قرار داشت.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک مانند تاکسی‌ها، خودروهای شخصی، اتوبوس‌ها و... در تولید ذرات معلق ۶۰ درصد است که در این بین خودروهای دیزلی پررنگ‌ترین نقش را دارند./همشهری

کپی