اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

زلزله یک میلیارد تومان به آثار تاریخی دیلم و گناوه خسارت زد

زلزله یک میلیارد تومان به آثار تاریخی دیلم و گناوه خسارت زد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های گناوه و دیلم گفت: خسارت وارده زلزله ۵.۹ ریشتری یکشنبه ۲۹ فروردین به ۲ اثر تاریخی واقع در بندرریگ شهرستان گناوه و روستای حصار امام حسن دیلم ، یک میلیارد تومان برآورد شده است.

حمزه بهاگیر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: با توجه به اینکه نزدیک‌ ترین شهرستان استان بوشهر به کانون این زلزله دیلم در شمالی ترین نقطه استان بوشهر بود و شدت آن  در این شهرستان نسبت به سایر شهرستانها بیشتر احساس شد ، بر اساس ارزیابی صورت گرفته ، قلعه آقاخان لیراوی روستای حصار، در پوسته بنا آسیب دید که به ۵ میلیارد ریال جهت بهسازی و استحکام بخشی از آن نیاز است.

وی اظهارداشت:  بنای حسینیه تاریخی خان در بندر ریگ  شهرستان گناوه نیز ترک‌های کوچکی برداشته است که جهت ترمیم و استحکام  آن به ۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

بهاگیر افزود: در بررسی‌های اولیه گزارشی مبنی بر آسیب و تخریب آثار  در نزدیکی کانون زلزله که شهرستان گناوه بوده است اعلام نشده بود که با اعزام کارشناسان میراث‌ فرهنگی در مکان های یادشده ،  مشاهده و  ارزیابی شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری گناوه و دیلم گفت: ۲  اثر تاریخی دیگر در روستای شول گناوه که تا هنوز ثبت نشده دچار تخریب شده است.

وی یادآورشد:  این اثر به برج مرحوم امان الله جعفری  و قائد شمس الدین معروف است و قدمت آنان مربوط به دوره صفویه و قاجاریه است.

قلعه آقاخان لیراوی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان دیلم، روستای حصار واقع شده است و این اثر با شماره ثبت ۲۸۷۹ جزو آثار ملی به حساب می آید.

بنای حسینیه خان بندر ریگ متعلق به دوره قاجار است که در سال ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۰۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر در ساعت  ۱۱:۱۱ روز یکشنبه هفته جاری در ۲۸ کیلومتری شهرستان گناوه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد و تخریب دیوارهای خانه‌ها،  ریزش کوه، شکستن شیشه‌ها و اثاثیه منازل مردم و مصدومیت ۶ نفر شد؛ شدت این زلزله در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس نیز احساس شد.

اکنون خدمات زیرساختی از جمله، برق، تلفن ثابت و اینترنت مناطق زلزله زده برقرار است.

شهرستان گناوه در ۱۱۰ کیلومتری شمال استان بوشهر قرار دارد./ایرنا

کپی