اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

گذری بر «عطرگیسو»ی موسیقی ایران

گذری بر «عطرگیسو»ی موسیقی ایران
ندا سیجانی خبرنگار

«شیدای زمانم، رسوای جهانم / بی‌دلبر و بی‌دل، بی‌نام و نشانم...» شاید گاهی این شعر و آهنگ زیبا را از رادیو شنیده باشید و پخش این نوع قطعات برای آنان که علاقه‌مند به موسیقی دوران گل‌ها و دهه‌های 40 و 50 هستند خاطره‌انگیز و رجعتی به گذشته باشد اما مخاطبان جوان و نسل امروزی‌ها با نام خواننده و خالق این نوع آثار آشنایی چندانی ندارند و بی‌شک این کم‌کاری‌ها از خودمان بوده چرا که نسبت به معرفی شناسنامه کاری این آثار زیبای هنری کوتاهی و کم‌لطفی کرده‌ایم بویژه رسانه ملی.

شیدای زمانم یا همان قطعه «افسانه» از آثار ماندگار و جاودان امین‌الله رشیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران است؛ اثری که در آلبوم «عطرگیسو» ثبت و ضبط شد. ترانه این اثر زیبا سروده زنده یاد تورج نگهبان است و خوانندگی و آهنگساری آن را امین‌الله رشیدی برعهده داشته است و به علاقه‌مندان این ژانر از موسیقی‌های نوستالژیک پیشنهاد می‌شود.
رشیدی چهارم اردیبهشت ماه، نود و شش ساله می‌شود، (به سال 1304) خواننده و آهنگساز ایرانی‌زاده شهر کاشان. رشیدی قبل‌تر در گفت‌و‌گو با «ایران» اشاره داشت: «من تنها هنرمند بازمانده از دو دهه سی و چهل هستم که دستم پر است و آثار بسیاری دارم که اجرا نشده که همان طعم و عطر آن دو دهه را دارد؛ دورانی که اوج شکوفایی موسیقی و ادبیات ایران بود. اما امروزه نگاه‌ها و سلیقه‌ها تغییر کرده و به فرهنگ و هنر کشور ما بی‌اعتنایی می‌شود. آن زمان تنها رسانه دنیا رادیو بود و مردم از طریق همین رادیو با موسیقی آشنا شدند اما امروز رسانه ملی ما چون تلویزیون و رادیو سیاست‌زده شده و سال‌های سال است آثار خوب از رسانه ملی پخش نمی‌شود و نگاه‌های سلیقه‌ای وجود دارد.»
این هنرمند در طول مدت فعالیت هنری خود در رادیو ایران حدوداً ۱۲۰ آهنگ ساخته که اشعار آن به سروده تورج نگهبان، بیژن ترقی، مهرداد اوستا، فریدون مشیری، رضا ثابتی، نظام فاطمی، ابوالقاسم حالت، نواب صفا، عبدالله الفت و پرویز وکیلی بوده و اغلب ساخته‌هایش توسط ارکسترهای شماره ۱ و ۲ رادیو ایران با همکاری نوازندگان بنامی همچون حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، عباس شاپوری، محمد میرنقیبی، انوشیروان روحانی، ولی‌الله البرز، یاوری و حدادی اجرا شده است.
اما آلبوم «عطر گیسو» نخستین ساخته این هنرمند بعد ازانقلاب به سبک موسیقی سنتی است که شامل 11 قطعه با عنوان‌های «سپیده»، «چشم به راه»، «بی فروغ مهر»، «عطرگیسو»، «کیستم من»، «افسانه»، «اشک»، «نگاهی به ابرها»، «آیینه پندار» و «شکوفه» بوده و به نوازندگی بزرگانی چون جهانگیر ملک، پرویز یاحقی، عباس شاپوری، گلنوش خالقی، سیروس حدادی، حبیب‌الله بدیعی، همایون خرم، انوشیروان روحانی، مسعود حسن خانی، محمد میرنقیبی، حسین همدانیان، ولی‌الله البرز، مهدی تاکستانی، رضا یاوری و منوچهر بحری ساخته شده و البته کتاب و مستندی باهمین نام نیز منتشر شده که شرح حال زندگی این هنرمند است.
عطرگیسو
امین‌الله رشیدی
ناشر ایران گام

کپی