اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

نیروی زندگی‌بخش کتاب در ویرانه‌های آلمان هیتلری

نیروی زندگی‌بخش کتاب در ویرانه‌های آلمان هیتلری

گروه فرهنگی / کسانی که به کتاب و کتابخوانی ارادت دارند بخصوص در دوران امروز که بحران اقتصادی بیش از گذشته گریبان کتاب را می‌فشرد، «کتاب دزد» برایان پرسیوال را فیلمی دارای ارزش توجه می‌یابند. قصه فیلم در آلمان هیتلری می‌گذرد اما بر خلاف اغلب فیلم‌های این ژانر توجهش به جامعه شهرنشین پشت جبهه است.

 فیلم نگاهی ظریف به ترس و خویشتنداری به‌عنوان نمایان‌ترین حس آدم‌ها و جامعه تحت سلطه نظام‌های تمامیت خواه دارد اما موضوع اصلی آن پرداختن به عنصر کتاب و نیروی زندگی بخش آن است. قهرمان فیلم دختری 11-10 ساله به‌نام لیزل است. مادر لیزل که کمونیست است مجبور می‌شود لیزل و برادر کوچکش را به زوج میانسال بی‌بچه‌ای -هانس و رزا هوبرمن- بسپارد. در سکانس افتتاحیه فیلم پسرک خردسال می‌میرد و در مراسم خاکسپاری، لیزل کتابی را که از دست کشیش بر زمین افتاده برمی‌دارد و زیر لباسش قایم می‌کند این در حالی است که او اصلاً سواد خواندن و نوشتن ندارد. کتاب درباره آداب گورکنی است اما هانس پدرخوانده مهربان لیزل وقتی شور وشوق او نسبت به کتاب را می‌بیند آن را برایش می‌خواند و این شروع همراهی هانس در سوادآموزی با لیزل است. کتاب دزد به اهمیت و بزرگی «فارنهایت 451» فرانسوا تروفو نیست اما دارای صحنه‌هایی است که می‌تواند هر کتاب‌دوستی را به وجد آورد یا آنهایی که کتابخوان نیستند را ترغیب به کتابخوانی کند. در یکی از
با معناترین و نمایشگرانه‌ترین جلوه‌های اختناق در پیوند با کتاب، بعد از آیین کتاب سوزان و خالی شدن میدان لیزل سراغ کپه کتاب سوخته و نیم سوخته‌ای می‌رود و کتاب مرد نامریی را که هنوز دود از آن بلند می‌شود برمی‌دارد و زیر پالتواش پنهان می‌کند. سرفه‌های ناشی از استنشاق دود کتاب، گویای نسبت نزدیک کتاب و هوایی است که استنشاق می‌کنیم. در همین سکانس ایلزا همسر شهردارکه داخل اتومبیل نشسته لیزل را در حال برداشتن کتاب می‌بیند. زنی که بعدها نقش مهمی در زندگی او ایفا می‌کند، در اولین دیدار کتاب دزدی لیزل از خانه‌اش را نادیده می‌گیرد و در ادامه کتابخانه‌ خانه‌شان که متعلق به پسرش بوده را در اختیار او قرار می‌دهد. رابطه لیزل با پسرک و دوست همکلاسی‌اش رودی، پنهان شدن یک جوان یهودی در خانه‌شان و رابطه دوستانه‌ای که بین آنها در فضای کتابخوانی شکل می‌گیرد و... قصه‌ای پرکشش از زندگی این دخترک کتابخوان را روایت می‌کند. برایان پرسیوال «کتاب دزد» را در سال 2013 بر اساس رمانی به همین نام، نوشته مارکوس زوساک ساخته و جفری راش، امیلی واتسون و سوفی نیلیس بازیگران آن هستند.
کتاب دزد
 برایان پرسیوال 

کپی