اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

تأکید بر اتخاذ تمهیدات بهداشتی برای انتخابات 1400

تأکید بر اتخاذ تمهیدات بهداشتی برای انتخابات 1400

گروه سیاسی/ برگزاری انتخابات 28 خرداد 1400 زیر سایه کرونا قرار دارد. سال گذشته این وزارت کشور بود که از کارشناسان درباره چگونگی برگزاری انتخابات در همزمانی با همه‌گیری کرونا نظرخواهی کرد. حاصل جمع‌بندی آن نظرخواهی با مقدوراتی قانونی در اجرای انتخابات این بود که بر تعداد شعب و ساعت برگزاری انتخابات افزوده شود.

نگرانی درباره انتخابات و تأثیر متقابل آن با همه‌گیری بیماری کرونا این بار از سوی محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران مطرح شده است.
به گزارش ایرنا، هاشمی با ابراز نگرانی از برگزاری همزمان چهار انتخابات در حالی که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت با پیک چهارم مواجه هستیم نسبت به اینکه با برگزاری انتخابات در خرداد پیک پنج شکل بگیرد هشدار داد و گفت: باید برنامه‌ریزی دقیقی برای نحوه تبلیغات و هنگام برگزاری رأی‌گیری و پروتکل‌های لازم انجام شود و تعداد صندوق‌ها نیز حداقل به دوبرابر شرایط عادی افزایش یابد. هاشمی تأسیس ستاد و برگزاری بازدیدها و جلسات انتخاباتی قریب به 300 هزار نفر کاندیدایی را که برای حضور در چهار انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر، میاندوره ای مجلس و میاندوره‌ای خبرگان داوطلب شده‌اند را سبب افزایش  ریسک ابتلا و تشدید بیماری دانست و ابراز امیدواری کرد وزیر کشور، استاندار وفرماندار تهران به سرعت تمهیدات لازم را جهت حفظ ایمنی و سلامت شهروندان در زمان انتخابات پیش‌بینی و مصوبات لازم را از دولت، مجلس و ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت کنند.
به گزارش ایلنا، شکرالله حسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان تهران هم با اشاره به این ابراز نگرانی‌ها پیشنهاد داد تا کمیته بهداشت در کنار سایر کمیته‌های ستاد، برای برگزاری انتخابات خردادماه مطابق تدابیر بهداشتی و پروتکل‌های پیش‌بینی شده، تشکیل شود و پیام‌های بهداشتی و هشدار دهنده  لازم را به عوامل اجرایی انتخابات ارسال کند.

توافق اصلاح‌طلبان برای معرفی کاندیدای زن
آذر منصوری سخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان با بیان اینکه جبهه اصلاحات ایران هنوز هیچ دیدار رسمی با هیچ یک از کاندیداها نداشته است از مصوبه‌ای درباره حضور یک زن میان کاندیداهای مورد حمایت جبهه اصلاحات خبر داد.  منصوری در این باره توضیح داد: زنان عضو روی این مسأله توافق و اصرار دارند که فارغ از اینکه شورای نگهبان به چه شکل و شیوه‌ای عمل می‌کند، در سبد کاندیداهای این جبهه یک زن هم حضور داشته باشد. به گزارش خبرآنلاین، روز گذشته پس از آنکه  الیاس حضرتی دبیرکل حزب اعتماد ملی در توئیتی، از جدی شدن احتمال کاندیداتوری مصطفی تاج‌زاده در انتخابات ریاست ‌جمهوری خبر داد، معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات خود درباره این خبر نوشت: برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در حال رایزنی هستم و بزودی بعد از تصمیم‌گیری نهایی آن را اعلام خواهم کرد.

غایب بزرگ فهرست اصولگرایان
روز گذشته و پس از انتشار محتوای نشست خبری منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان توجه اغلب رسانه‌ها به غیبت یک نام در میان فهرست اعلامی او و  نامزدهایی که مخاطب نامه دعوت آیت‌الله موحدی کرمانی قرار گرفته‌اند جلب شد. علی لاریجانی که در برخی رسانه‌ها در کنار ابراهیم رئیسی به عنوان  قابل اعتناترین گزینه‌های اصولگرایان در  انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شد در فهرست اعلامی متکی جایی نداشت و با این حال او یادآوری این نکته که رستم قاسمی در مخاطبان نامه بوده است را فراموش نکرد. مخاطبانی که تا به حال برخی از آنها به آشکار یا کنایه در اظهارات‌شان اینگونه موضع گرفته‌اند که اعتقادی به قرار گرفتن در ساز و کار تصمیم‌گیری درباره کاندیدای واحد اصولگرایان ندارند و قصد ندارند خود را در شرایطی قرار دهند که ناچار باشند به اجبار تصمیم شورایی کناره‌گیری کنند. از جمله عزت‌الله ضرغامی که صریحاً گفت بنای ورود به سازوکارهای مرسوم را ندارد و سعید محمد که گفته تنها در صورت نامزدی ابراهیم رئیسی از انتخابات کناره‌گیری می‌کند. رستم قاسمی وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد هم دیروز به فارس گفت: هنوز رسماً اعلام کاندیداتوری نکرده‌ام ولی اگر قرار باشد اعلام کاندیداتوری کنم به نفع کسی کنار نمی‌روم. دیروز همچنین حزب اسلامی ایران زمین با انتشار بیانیه‌ای ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل این تشکل سیاسی اصولگرا را به عنوان داوطلب کاندیداتوری انتخابات 1400 معرفی کرد.

لیست جبهه‌های انتخاباتی
دیروز همچنین دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی در خصوص عنوان و جایگاه  قانونی جبهه‌های حزبی با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن تأکید بر الزام به رعایت شرایط قانونی برای انجام فعالیت در قالب جبهه‌های حزبی، فهرست جبهه‌های تشکیل شده مطابق شرایط قانونی را منتشر کرد.
 بر این اساس جبهه‌های زیر مجوز فعالیت قانونی دارند؛ جبهه ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی به نمایندگی غلامعلی حداد عادل، جبهه اصلاحات ایران به نمایندگی حسین کمالی و ابراهیم اصغرزاده، جبهه ایستادگی ایران اسلامی به نمایندگی عبدالحسین روح الامینی، جبهه پایداری انقلاب اسلامی به نمایندگی مرتضی آقاتهرانی، جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت به نمایندگی شهاب الدین صدر، جبهه پیروان خط امام و رهبری به نمایندگی محمدرضا باهنر، جبهه تحول‌گرایان ایران اسلامی به نمایندگی اکبر مرتضوی کیاسری،جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی( جمنا) به نمایندگی محمد حسین رحیمیان، جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران به نمایندگی قدرتعلی حشمتیان، جبهه همبستگی ملی نیروهای انقلاب اسلامی ( همنا) به نمایندگی مرتضی طلایی، جبهه وحدت ملی به نمایندگی مهدی رحمتی و جبهه ائتلاف بزرگ نیروهای انقلاب اسلامی استان قم (ابناء) به نمایندگی محمد عرب.

کپی