اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

تخت‌های ICU تهران پر شد

تخت‌های ICU تهران پر شد

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به بالا بودن حجم مراجعات کرونایی به بیمارستان‌ها گفت: نزدیک به ۱۰۰ بیمارستان در تهران درگیر بیماری کووید۱۹ هستند و متأسفانه تمام تخت‌های آی‌سی‌یو در تهران پر شده‌اند.

 نادر توکلی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: در حال حاضر نزدیک به ۸۵۰۰ بیمار در تهران بستری داریم. عملاً بیماران غیرضروری پذیرش نمی‌شوند و جراحی‌های غیرضروری عملاً انجام نمی‌شود. کلیه تخت‌ها در اختیار بیماران کرونایی و خدمات اورژانس و فوریتی است. بیمارستان‌ها بشدت درگیرند، حجم مراجعات بشدت بالاست. وی افزود: اتفاقی که در یکی دو روز اخیر شاهدیم، این است که مراجعات سرپایی هم بخصوص در مراکز بهداشتی دو برابر شده که این خبر خوبی نیست؛ چرا که زمانی که مراجعات سرپایی افزایش پیدا می‌کند، با فاصله یک هفته‌ای به‌صورت ادامه‌دار موج بستری را داریم. بر همین اساس پیش‌بینی ما این است که حداقل تا دو هفته دیگر آمار رو به افزایش باشد.
توکلی ادامه داد: تنها چیزی که مقداری به بیمارستان‌ها کمک کرده، این است که کمیته‌های ترخیص بیمارستانی را فعال کردیم. پزشکان بیشتر بیماران را بررسی می‌کنند. معمولاً دوسوم از بیمارانمان بیماران بدحالی نیستند. در بین این افراد با دستورالعملی که به بیمارستان‌ها ابلاغ کردیم، بیمارانی که به درمان‌های تزریقی نیاز دارند و حال عمومی خوبی هم دارند، ترخیص می‌شوند و روزانه به بیمارستان مراجعه کرده و داروها را به‌صورت سرپایی دریافت می‌کنند. به این ترتیب خوشبختانه کلینیک‌های سرپایی تخصصی در بیمارستان‌ها راه افتاده و بیماران به این مراکز مراجعه کرده، دارو را دریافت می‌کنند و به منزل بازمی‌گردند. توکلی با بیان اینکه متأسفانه تمام تخت‌های آی‌سی‌یو در تهران پر شده‌اند، گفت: حتی تخت‌های عادی را هم تا جایی که امکان داشته باشد، به طور موقت به تخت‌های آی‌سی‌یو تبدیل می‌کنیم.
  بیماران پیک چهارم زودتر بدحال می‌شوند
وی درباره تفاوت بیماران بدحال در خیز چهارم بیماری با موج‌های قبلی گفت: تفاوت این است که بیماران در خیز چهارم سریع‌تر بدحال شده و درگیری ریوی متأسفانه در آنها بسیار زیادتر است. باید توجه کرد که در بدو بیماری مراجعه به بیمارستان نیاز نیست. مردم ابتدا به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت مراجعه کنند یا به مطب‌ها و کلینیک‌های سرپایی مراجعه کرده و حتماً وضعیت بالینی‌شان را ارزیابی کنند. زیرا ممکن است در دو سه روز اول علائمشان خفیف باشد. اگر تب ادامه‌دار بود، کوفتگی بدن تخفیف پیدا نکرد و احساس بدحالی داشتند، مجدداً به پزشک مراجعه کنند. در بسیاری موارد دیدیم که حال بیمار در دو سه روز اول خوب است، اما در دو سه روز دوم می‌بینیم که درگیری ریوی شدید و تب و لرز پیدا می‌کند و علائمش به گونه‌ای می‌شود که بدحال و ناخوش می‌شود. در این مرحله بررسی بیشتر از نظر سی‌تی‌اسکن ریه و ارزیابی‌های التهابی انجام می‌شود و اگر بیمار نیاز به بستری داشته باشد، بستری می‌شود و در غیر این صورت با داروهای تخصصی در منزل مورد درمان قرار می‌گیرد.
وی گفت: کماکان در افراد بالای ۶۰ سال بیشترین میزان فوتی‌ها را داریم. در جوانان خیلی کمتر است، اما مواردی را داریم که افراد بالای ۲۰ یا ۲۵ سال فوت می‌شوند. هرچند که میزان آن کمتر است. توکلی درباره وضعیت اجرای محدودیت‌ها در تهران گفت: وضعیت اجرای محدودیت‌ها اصلاً خوب نیست. از طرفی میزان رعایت پروتکل‌ها بسیار کم شده و متأسفانه نمی‌دانم چرا مردم کمتر رعایت می‌کنند. طبق آخرین آماری که داشتیم میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران بین ۶۰ تا ۶۵ درصد بود. ۱۰ روز قبل بود که توصیه تعطیلی کامل شهر تهران را دادیم که بنا به شرایطی که وجود داشت، این اقدام انجام نشد.
 
انتخابات پیک چهارم را  به پیک پنجم تبدیل می‌کند
 
رئیس شورای شهر تهران تأکید کرد: شرایط کرونایی در کشور بسرعت رو به وخامت است. به‌گزارش ایسنا، محسن هاشمی در دویست و هشتاد و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: شرایط کرونایی در کشور بسرعت رو به وخامت است و شرایط بستری‌ها نسبت به پیک سال گذشته افزایش بیشتری داشته است. به‌نظر می‌رسد که اردیبهشت ماه شاهد حفظ وضعیت قرمز در بسیاری از نقاط کشور خواهیم بود و در این شرایط هم قصد داریم و برنامه‌ریزی کرده‌ایم چهار انتخابات را همزمان اجرا کنیم که می‌تواند پیک چهارم را به پیک پنجم تبدیل کند. ظرف دو ماه آینده و باید برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای زمان و نحوه تبلیغات و هنگام برگزاری رأی‌گیری در کشور بویژه کلانشهرها و مراکز پرجمعیت انجام شود.
 

 

کپی