اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بعد از واکسیناسیون کرونا تست آنتی‌بادی بدهیم؟

بعد از واکسیناسیون کرونا تست آنتی‌بادی بدهیم؟

افراد می‌توانند پس از دریافت واکسن کرونا تست آنتی‌بادی بدهند تا میزان تاثیرگذاری واکسن بر سیستم ایمنی بدن‌ آنها مشخص شود.

پس از دریافت واکسن کرونا، مدتی طول می‌کشد تا آنتی‌بادی مورد نیاز در بدن تولید شده و فرد در برابر بیماری کووید -۱۹ ایمن شود. با وجود این، افراد واکسینه شده همواره نگران این موضوع هستند که آیا واکسن به خوبی عمل کرده است یا خیر. به‌وجود آمدن گونه‌های جدید ویروس کرونا و جهش‌های ترسناک آن باعث شده است افراد بیش از پیش نگران ابتلا به بیماری کرونا باشند.

آیا انجام دادن آزمایش آنتی‌بادی ضرورت دارد؟

انجام دادن آزمایش برای تشخیص بیماری کووید -۱۹، یکی از راه‌های اصلی مقابله با این همه‌گیری و پیشگیری از شیوع گسترده آن است. در حال حاضر افراد زیادی در سراسر دنیا آزمایش‌های آنتی‌بادی انجام می‌دهند تا متوجه شوند آیا به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند یا خیر.

افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، بیش از دیگران تمایل دارند آزمایش آنتی‌بادی را انجام دهند تا از میزان تأثیر واکسن کرونا بر سیستم ایمنی بدن خود مطلع شوند. پزشکان به گروه‌های آسیب پذیر در برابر بیماری کرونا و افراد مسن توصیه کرده‌اند که پس از دریافت واکسن کرونا، آزمایش آنتی‌بادی انجام دهند تا میزان عملکرد واکسن بر بدن آن‌ها مشخص شود.

هدف از انجام آزمایش آنتی‌بادی چیست؟

آنتی‌بادی‌ها نوعی پروتئین هستند که پس از آلوده شدن بدن به یک عامل بیماری‌زا یا بعد از دریافت واکسن، توسط سیستم ایمنی بدن تولید می‌شوند. این پروتئین‌ها به سیستم ایمنی بدن افراد کمک می‌کنند تا به خوبی با عفونت‌ها مقابله کند. در نتیجه از بدن افراد در برابر ابتلای مجدد به بیماری، محافظت می‌کنند.

آزمایش آنتی‌بادی کرونا، عفونت قبلی بدن و ایمنی نسبی به ویروس را نشان می‌دهد، اما نمی‌تواند عفونت به وجود آمده به دلیل ویروس کرونا را تشخیص دهد زیرا تولید آنتی‌بادی در بدن ممکن است بین یک تا سه هفته طول بکشد. احتمال دارد در این مدت حتی اگر بدن فرد به ویروس کرونا آلوده شده باشد، جواب تست آنتی‌بادی او منفی شود زیرا هنوز آنتی‌بادی‌های ضد کرونا در بدن تولید نشده است.

چه مدت پس از دریافت واکسن کرونا آنتی‌بادی تولید می‌شود؟

بیشتر واکسن‌های کرونای تولید شده باید در دو دوز تزریق شوند تا بدن در برابر ویروس مورد نظر ایمن شود. این دو دوز با فاصله زمانی مشخصی تزریق می‌شود تا بدن فرد حداکثر ایمنی لازم را به دست آورد. با وجود این که دو دوز واکسن کرونا باعث تولید آنتی‌بادی در بدن می‌شود، بدن افراد ۱۴ روز پس از دریافت دوز دوم واکسن کاملاً ایمن می‌شود. در صورتی که قبل از این دوره زمانی میزان آنتی‌بادی تولید شده در بدن افراد افزایش یابد، به این معنا است که فرد تا حدودی در برابر بیماری ایمن شده است.

اگر آنتی‌بادی کافی در بدن تولید نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟

به نظر می‌رسد که آنتی‌بادی بین ۱۰ تا هزار واحد بین‌المللی می‌تواند از افراد در برابر بیماری محافظت کند. محققان معتقد هستند که تزریق واکسن می‌تواند میزان آنتی‌بادی بدن را به بالای ۳۰۰ واحد افزایش دهد، البته ایجاد ایمنی لازم در بدن فقط به افزایش عدد آنتی‌بادی بستگی ندارد به عنوان مثال ممکن است افراد به خوبی در برابر بیماری مورد نظر ایمن شده باشند، اما مشکلات خاص موجود در بدن، مانع افزایش آنتی‌بادی شده باشد.

این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که افراد با عفونت مقابله کرده‌اند. گاهی اوقات تولید آنتی‌بادی کم در بدن به دلیل نبود تطابق ژنتیکی و کروموزومی رخ می‌دهد؛ البته این موضوع بدان معنا نیست که تزریق واکسن کرونا برای این گروه از افراد مناسب نیست.

نتیجه آزمایش آنتی‌بادی میزان تأثیرگذاری واکسن کرونا را مشخص می‌کند؟

پس از دریافت واکسیناسیون، آزمایش آنتی‌بادی برای اندازه‌گیری پاسخ سیستم ایمنی بدن ایده خوبی به نظر می‌رسد، اما انجام دادن این کار ضرورت چندانی ندارد.

البته ممکن است پزشکان به برخی افراد توصیه کنند که قبل و بعد از واکسیناسیون، آزمایش آنتی‌بادی را انجام دهند که در این صورت انجام دادن این آزمایش ضرورت دارد. به گفته متخصصان، آزمایش آنتی‌بادی همیشه میزان آنتی‌بادی تولید شده در بدن به دلیل دریافت واکسن را به صورت دقیق مشخص نمی‌کند بنابراین متخصصان به افراد توصیه می‌کنند که بیش از حد به نتایج آزمایش‌های آنتی‌بادی اعتماد نکنند.

افراد باید تا زمانی که دو دوز واکسن کرونا را دریافت می‌کنند، تمام اقدامات احتیاطی را برای پیشگیری از ابتلا به کرونا رعایت کنند تا آنتی‌بادی لازم در بدن آن‌ها تولید شود و در برابر بیماری کووید -۱۹ ایمن شوند./ ایمنا

تست سریع و رایگان کرونا در مراکز بهداشتی / کارایی این تست‌ها در اوایل بیماری

واکسن آنتی‌بادی کرونا در اولین تست آزمایشگاهی موفق شد

آزمایش آنتی‌بادی برای تشخیص کرونا به کار می‌آید یا خیر؟

تست‌ تشخیص کرونا چند روز بعد از ابتلا معتبر است؟

انجام آزمایش آنتی‌بادی برای ویروس جدید کرونا

به نتیجه تست آنتی‌بادی کرونا دل خوش نباشید

تشخیص آنتی‌بادی کرونا ۷ماه بعد از بهبودی

همه‌چیز درباره تست تشخیص کرونا + فیلم

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 
 
 
 
کپی