اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

درخواست سناتورهای آمریکایی برای کاهش کمک‌ نظامی به تل‌آویو

درخواست سناتورهای آمریکایی برای کاهش کمک‌ نظامی به تل‌آویو

دو سناتور آمریکایی خواستار کاهش کمک‌های نظامی واشنگتن به رژیم صهیونیستی شدند.

 به نقل از البلد، برنی سندرز، سناتور مستقل آمریکایی در سخنانی در جریان کنفرانس سازمان آمریکایی ـ یهودی «جی استریت» خواستار کاهش کمک های نظامی کشورش به رژیم صهیونیستی شد.

وی افزود: من معتقدم که ما باید در جهت اعمال فشارهای واقعی، از جمله محدود کردن کمک‌ٰهای آمریکا، در پاسخ به اقدامات "هر دو طرف" که فرصت‌های صلح را تضعیف می‌کنند، وارد عمل شویم.

سندرز ادامه داد: واقعیت این است که آمریکا مقدار زیادی کمک نظامی به اسرائیل ارائه می‌کند و در کنار آن کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی به فلسطینی‌ها ارائه می‌دهد. درباره کمک به اسرائیل، به اعتقاد من مردم آمریکا نمی‌خواهند ببینند که این پول برای حمایت از سیاست‌های ناقض حقوق بشر استفاده می‌شود و با ملت فلسطین به عنوان یک انسان درجه دو رفتار شود.

در همین حال، الیزابت وارن، دیگر سناتور آمریکایی نیز در جریان این کنفرانس خواستار محدود کردن کمک‌های نظامی واشنگتن به رژیم صهیونیستی شد.

وی گفت: اگر ما در جلوگیری از گسترش شهرک سازی جدی هستیم و به طرفین کمک می‌کنیم تا راه حل دو "کشوری" را عملی کنند، غیر مسئولانه است که همه ابزارهای موجود را در نظر نگیریم؛ یکی از این ابزارها جلوگیری از استفاده از کمک‌های نظامی در اراضی اشغالی است.

این سناتور دموکرات آمریکایی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و او را به ایجاد یک بحران سیاسی در اسرائیل برای فرار از محاکمه متهم کرد.

وارن از مخالفان نتانیاهو خواست برای برکناری او و پایان دادن به دولتش با یکدیگر متحد شوند.

وارن اظهار داشت که جریان اپوزیسیون باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد همین اختلافات را ادامه دهد و اجازه دهد یک نخست وزیر فاسد منافع خود را نسبت به منافع اسرائیل در اولویت قرار دهد یا اینکه با هم متحد شده و ماموریتی سخت را برای ریشه‌کن کردن فساد و بازگشت اوضاع به روال طبیعی خود آغاز کند.

وی همچنین از راه حل تشکیل دو "کشور" حمایت کرد و سیاست‌های دولت سابق آمریکا را به شدت مورد انتقاد قرار داد و آن را ویران کننده خواند و گفت موجب تاخیر در اجرای راه حل تشکیل دو کشور شده است./ ایسنا

کپی