اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

فیلیپین هم کشتی جنگی به دریای چین جنوبی می‌فرستد

فیلیپین هم کشتی جنگی به دریای چین جنوبی می‌فرستد

رئیس‌جمهور فیلیپین اعلام کرد، آماده است تا کشتی‌های نظامی‌ را به دریای چین جنوبی اعزام کند تا بر ادعای مالکیت کشورش بر منابع نفتی و معدنی در این بخش مورد مناقشه از این راه‌آبی استراتژیک تاکید کند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، با توجه به اینکه برخی منتقدان شکایت کرده‌اند که رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین با امتناع از تحت فشار گذاشتن پکن برای پیروی از یک حکم داوری در حقیقت با چین خیلی نرم رفتار کرده است، دوترته در سخنرانی عمومی گفت: مردم می‌توانند مطمئن باشند که من هر کار بتوانم برای تاکید بر ادعاهای مالکیت فیلیپین نسبت به منابع نفتی و معدنی در دریای چین جنوبی انجام خواهم داد.

وی افزود: در حال حاضر خیلی به ماهیگیری علاقه‌ای ندارم. فکر نمی‌کنم که در این منطقه آنقدر ماهی وجود داشته باشد که بخواهیم بر سرش دعوا کنیم. اما هنگامی که شروع به استخراج کنیم، هنگامی که استخراج هر آنچه که در بستر دریای چین جنوبی قرار دارد از جمله نفت‌مان را آغاز کنیم، آن وقت کشتی‌های جنگی‌مان را به آنجا اعزام می‌کنم تا بر ادعای مالکیتمان تاکید بورزم.

دوترته با وجود تاکید بر اینکه می‌خواهد همچنان با چین دوست بماند، اظهار داشت: اگر چینی‌ها استخراج نفت در آنجا را آغاز کنند، به پکن خواهم گفت که آیا این بخشی از توافقمان است؟ اگر این بخشی از توافقمان نیست پس من نیز در آنجا شروع به استخراج نفت می کنم.

دوترته تلاش کرده تا ائتلافی با چین تشکیل دهد و با رویارویی با رهبری پکن امتناع کرده است؛ کشوری که به فیلیپین وعده سرمایه‌گذاری‌ها و وام‌های میلیارد دلاری داده که بیشتر آنها هنوز تحقق نیافته‌اند و ناسیونالیست‌ها را ناامید کرده است.

وی بارها گفته است که فیلیپین قدرتی برای ایستادن در برابر چین ندارد و به چالش کشیدن فعالیت‌های چین می‌تواند خطر به راه افتادن جنگی را به همراه داشته باشد که فیلیپین بازنده آن خواهد بود.

دوترته در این سخنرانی گفت: هیچ راهی برای فیلیپینی‌ها برای اجرای حکم داوری ۲۰۱۶ میلادی بدون جنگ و خونریزی وجود نداشت؛ حکمی که حق حاکمیت فیلیپین در منطقه انحصاری اقتصادی‌اش را روشن و مشخص می‌کند. 

این در حالی است که سفارت چین در مانیل هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده است./ ایسنا

کپی