اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
خسارت زلزله گناوه به کمتر از 100 واحد مسکونی

مقاوم‌سازی 60 درصد واحدهای مسکونی روستایی خسارت را پایین آورد

مقاوم‌سازی 60 درصد واحدهای مسکونی روستایی خسارت را پایین آورد

گروه ایران زمین / با پایان اسکان اضطراری زلزله زدگان زلزله 5.9 ریشتری گناوه بوشهر، بررسی‌ها برای میزان نهایی خسارت زلزله زدگان گناوه و 7 روستا که بیشترین خسارت را داشته‌اند، آغاز شد ،اما مدیرکل بنیاد مسکن بوشهر می‌گوید برآوردهای اولیه نشان می‌دهد با وجود شدت بالای زلزله خوشبختانه تعداد واحدهای مسکونی خسارت دیده زیر 100 واحد مسکونی است.

 «حمید حیدری» مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر در گفت‌و‌گو با «ایران» تأکید کرد: واحدهای خسارت دیده همگی واحدهای ساخته شده با خشت و گل با بافت ناکارآمد بوده‌ است؛خوشبختانه 60 درصد واحدهای مسکن روستایی در استان بوشهر تاکنون مقاوم‌سازی شده است و در جریان زلزله گناوه هیچ‌کدام از این واحدها آسیب جدی ندیده است و این عامل کاهش خسارت‌ها بوده است. وی افزود: میانگین کشوری مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکن روستایی در سطح کشور ۴۸ است و ما از میانگین کشوری بالاتر هستیم. حیدری تصریح کرد: در استان بوشهر 66 روستا وجود دارد که دارای 6200 واحد مسکونی روستایی هستند. به‌گفته وی از 66 روستای استان بوشهر 31 روستا دارای جمعیت بالای 20 خانوار هستند و در مجموع 22هزار و 750 خانوار در روستاهای استان زندگی می‌کنند.
اسکان اضطراری زلزله زدگان بوشهر به پایان رسید
 در همین حال «جهانگیر دهقانی» مدیرکل مدیریت بحران بوشهر به «ایران» گفت: ارزیابی خسارت زلزله 5.9 ریشتری بندر گناوه با پایان اسکان اضطراری 71 خانوار که واحدهای مسکونی آنها خسارت کلی خورده بود و ایمنی لازم را نداشت آغازشد. وی با اشاره به اینکه اولویت نخست پس از هر زلزله نجات زیر آوار ماندگان احتمالی و بحث سلامتی مردم است ،افزود: واحدهای مسکونی خود بندر گناوه خوشبختانه آسیب جدی ندیده‌اند و در بخش زیر ساخت‌ها  آسیب‌ها جزئی بود که رفع شد، اما 7 روستای اطراف بندر گناوه بیشتر از بقیه نقاط متحمل خسارت شده اند که در این روستاها 71 خانوار اسکان اضطراری یافتند و این خانوارها چادرها را داخل خانه‌های خود برپا کرده اند.

کپی