اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مخالفت جمهوریخواهان با واکسن
نتایج یک پژوهش سراسری در امریکا حکایت از آن دارد که ۴۵ درصد از پیروان حزب جمهوریخواه مخالف تزریق واکسن کرونا هستند. افزون بر آن، شماری از نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه نیز، محدودیت‌های پیش‌بینی شده برای مقابله با همه‌گیری کرونا را در تناقض با قانون اساسی و حقوق مدنی این کشور می‌دانند. تاکنون ۱۳۰ میلیون نفر از شهروندان امریکا دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. به این ترتیب، بیش از ۵۰ درصد از افراد بالغ امریکا دست‌کم با دریافت دوز نخست، واکسینه شده‌اند. ۸۱ درصد از شهروندان بالای ۶۵ سال امریکا دست‌کم یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و بیش از ۶۵ درصد شهروندان این رده سنی برای بار دوم نیز علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.
 
 
---
 
یادبود قربانیان کرونا در کوران کرونا
برگزاری مراسم یادبود نزدیک به ۸۰ هزار قربانی کرونا در آلمان انتقاد برانگیز شد. نمایندگان ارکان حکومتی و ادیان ابراهیمی در آلمان مراسم مشترکی برای یادبود قربانیان کووید۱۹ برگزار کردند. فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهوری آلمان در این مراسم از مردم خواست، در این بحران فراگیر همبستگی خود را تقویت کنند. درپی این مراسم شمار قابل توجهی از فعالان شبکه‌های اجتماعی به انتقاد از اشتاین مایر و مراسم یادبود پرداختند. برخی از کاربران این برنامه را «ریاکارانه» خواندند و از دولت خواستند، مسئولیت «ندانم‌کاری» خود را بپذیرد و «به‌طور جدی» به حل مشکل بپردازد. شماری از کاربران هم نسبت به انتخاب تاریخ برگزاری مراسم انتقاد داشتند و بر این نکته تأکید کردند که آلمان هنوز در میانه موج سوم کرونا قرار دارد.
 
 
---
 
دردسر دخانیات در نیوزلند
دولت نیوزلند در نظر دارد با هدف تحقق آینده‌ای بدون دخانیات تا سال ۲۰۲۵، مصرف دخانیات را برای نسل جدید این کشور ممنوع کند. افزایش سن قانونی مصرف سیگار و همچنین ممنوعیت فروش دخانیات برای متولدین ۲۰۰۴ به بعد از جمله اقداماتی است که دولت نیوزلند در دستور کار دارد. سیگار علت یک چهارم از مرگ بیماران سرطانی در این کشور است.حدود ۵۰۰ هزار نفر در نیوزلند دخانیات مصرف می‌کنند و زنان 30 درصد از مصرف روزانه سیگار را به خود اختصاص می‌دهند.
 
---
 
بازداشت راننده قطار واژگون
دومین حادثه ریلی در مصر طی یک ماه گذشته ۱۱ کشته و ۹۸ زخمی برجای گذاشته است. این قطار از قاهره، پایتخت مصر به مقصد منصوره در حرکت بود که چهار واگن آن در مسیر و در نزدیکی ایستگاهی از ریل خارج شد؛ علت این حادثه هنوز معلوم نیست، ولی رئیس جمهوری این کشور دستور بررسی سانحه را داده است. راننده قطار، دستیار او و 8 مأمور ایستگاه در بازداشت هستند.
 
---
 
اعتراض با برس توالت
گروه اعتراضی «کاپوتین» در جمهوری چک، خواستار آزادی الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین از حبس شدند و افزایش سربازان روس در نزدیکی مرز شرقی اوکراین را محکوم کردند. معترضان یک برس توالت طلایی را در یکی از دستان مجسمه برهنه پوتین و در دست دیگرش دستمال توالت قرار دادند. روی این تندیس عبارت «قاتل برهنه» حک شده بود. برس‌های توالت طلایی در کنار علامت ورودی سفارت روسیه در پراگ نیز آویخته شد. برس‌های توالت به‌دنبال انتشار ویدیویی از سوی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه که در آن به همراه متحدانش مالکیت یک قصر مجلل را به پوتین نسبت دادند، به نماد اعتراضات طرفداران ناوالنی تبدیل شد. ناوالنی از ۳۱ مارس(11 فروردین) در اعتراض به آنچه خودداری مقام‌های زندان از تأمین مراقبت‌های پزشکی مناسب برای خود از بابت ابتلا به کمردرد و پادرد خواند، اعتصاب غذا کرد. داشا ناوالنی، دختر 20 ساله آلکسی امروز از مقام‌های روسیه خواست اجازه دهند یک پزشک پدرش را در زندان معاینه کند.
 
 
 
 
 
 
 
 
کپی