اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

مخالفت فیفا با راه اندازی سوپرلیگ اروپایی

مخالفت فیفا با راه اندازی سوپرلیگ اروپایی

فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) در بیانیه‌ای از تمام نهادهای فوتبالی خواست تا به منظور ممانعت از شکل گیری و برگزاری سوپرلیگ اروپایی، هرچه در توان دارند انجام دهند.

شب گذشته (یکشنبه) و بدنبال موج انتقادات و محکومیت‌ها از سوی نهادهای فوتبالی سراسر جهان، دوازده باشگاه اروپایی اعلام کردند که در حال ایجاد رقابتی انحصاری هستند.

بدنبال این اتفاق، فیفا در بیانیه‌ای اعلام کرد: باتوجه به درخواست‌های متعدد رسانه‌ها و همانطور که چندین بار گفته شده بود، فیفا تمایل دارد تا به وضوح اعلام کند که همواره در کنار فوتبال و توزیع و پراکندگی عادلانه این ورزش که به توسعه آن به ویژه در سطح جهانی کمک می‌کند، قاطعانه خواهد ایستاد چرا که توسعه فوتبال در عرصه جهان بنیادی‌ترین ماموریت فیفا است. از نگاه ما و مطابق مقررات ما، هر رقابت فوتبالی (ملی، منطقه ای یا جهانی) همواره باید اصول اصلی همبستگی، جهان شمولی، یکپارچگی و توزیع عادلانه منابع مالی را منعکس کند. علاوه بر این، هیات‌های نظارتی فوتبال باید تمام ابزارهای قانونی، وزشی و دیپلماتیک را به منظور حصول اطمینان از اینکه این موضوع همچنان بدون تغییر باقی بماند، به کار گیرند. فیفا تنها می‌تواند مخالفت خود را با یک «لیگ اروپایی انحصاری» خارج از چارچوب‌های بین المللی فوتبال ابراز کند.

باشگاه‌های آث میلان، یوونتوس، اینترمیلان، رئال مادرید، بارسلونا، اتلتیکو مادرید، چلسی، آرسنال، لیورپول، منچسترسیتی، منچستریونایتد و تاتنهام به طور مشترک حضور خود در سوپرلیگ اروپایی را اعلام کردند.

اتحادیه فوتبال اروپا(یوفا) نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد:

همانطور که پیش از این از سوی فیفا و کنفدراسیون های عضو اعلام شد، باشگاه هایی که به این تورنمنت ملحق شوند از حضور در تمام رقابت های داخلی، اروپایی و بین المللی منع شده و بازیکنان این تیم‌ها نیز اجازه پوشیدن پیراهن تیم ملی کشور متبوعشان را نخواهند داشت./ ایرنا

بیشتر بخوانید:

یک بانک آمریکایی حامی مالی سوپرلیگ اروپا

کپی