اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

سودان، اتیوپی را به تهدید امنیت ملی خود متهم کرد

سودان، اتیوپی را به تهدید امنیت ملی خود متهم کرد

وزیر خارجه سودان امروز (دوشنبه) اتیوپی را به تهدید امنیت ملی کشورش با برنامه‌ریزی برای آبگیری دور دوم سد النهضه متهم کرد.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، مریم صادق المهدی، وزیر خارجه سودان در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد، اتیوپیایی‌ها با شیوه‌ای که در آبگیری دور اول از سد النهضه در ژوئیه گذشته، انجام دادند، طبق اصل حسن همجواری به سودان تعدی کردند.

وی در ادامه افزود، امروز هم با روشی که اتیوپیایی‌ها برای آبگیری دور دوم در ژوئیه آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند، زندگی ۲۰ میلیون سودانی و امنیت ملی سودان تهدید می‌شود.

در همین راستا، سودان خواستار برگزاری نشست سران رؤسای کشورها و دولت‌های آفریقایی برای دستیابی به توافقی در خصوص سد النهضه شد.

مریم صادق المهدی عصر یکشنبه در جریان نشست خود با سفرای اتحادیه آفریقا در خارطوم خواستار برگزاری نشست سران رؤسای کشورها و دولت‌های آفریقایی در نزدیکترین زمان ممکن برای پایبندی سیاسی مجدد طرف‌های مذاکرات سد النهضه به دستیابی به توافقی طی یک دوره زمانی مشخص شد.

در همین رابطه، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی مجددا بر موضع ثابت کشورش در خصوص آبگیری دور دوم سد النهضه تاکید کرد.

سد النهضة (سد رنسانس) که توسط اتیوپی بر روی رود نیل در خاک این کشور ساخته شده، در صورت آبگیری کامل، ورودی آب به مصر را به میزان دست کم ۵۰ درصد کاهش می‌دهد و با توجه به اینکه این رودخانه شریان حیاتی و کشاورزی مصر است، خسارت‌های جبران ناپذیری را متوجه مصر خواهد کرد. در مقابل اتیوپی هم استفاده از این سد برای تأمین برق مورد نیاز خود را ضروری می‌داند./ ایسنا

کپی