اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

آخرین خبرها از خسارت‌های زلزله گناوه

آخرین خبرها از خسارت‌های زلزله گناوه

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان بوشهر گفت: با بررسی های اولیه و ارزیابی های صورت گرفته از شهر بندر گناوه و روستاهای همجوار بیشتر خسارات وارد شده به بافت های قدیمی در روستاها بوده است.

غلامرضا حاجیانی با اشاره به وضعیت مناطق زلزله‌زده اظهار کرد: در پی وقوع زلزله شدید به اندازه ۵/۹ در مقیاس ریشتر که درساعت ۱۱:۱۱ مورخ یکشنبه ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۰ در شهرستان بندر گناوه استان بوشهر رخ داد نیروهای ارزیاب و عملیاتی جمعیت هلال احمر جهت امدادرسانی به حادثه دیدگان به منطقه زلزله زده اعزام شدند.

وی عنوان کرد: با توجه به اعزام تیم‌های ارزیاب و عملیاتی از هلال احمر شهرستان گناوه و همچنین مرکز استان در لحظات اولیه وقوع به کانون زمین لرزه و همچنین اعلام آماده باش سازمان امداد و نجات به استان‌های همجوار و بالگردهای مستقر در استان‌های بوشهر و استان‌های ذکر شده کلیه امکانات جمعیت هلال احمر جهت کمک رسانی امدادی به حادثه دیدگان شروع گردید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر افزود: با بررسی های اولیه و ارزیابی های صورت گرفته از شهر بندر گناوه و روستاهای همجوار بیشتر خسارات وارد شده به بافت های قدیمی در روستاها بوده است.

حاجیانی بیان کرد: تاکنون تعداد ۷۱ دستگاه چادر امدادی بین خانوارهای آسیب دیده از زلزله توزیع شده است.

این مسئول به روستاهای بهمنیاری، کلر، شول، گماران، اسلام آباد، تاج ملکی و بهمنیاری غربی از توابع بخش مرکزی گناوه به عنوان روستاهایی که بیشترین خسارت را دیده اند اشاره کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر با بیان اینکه خوشبختانه مصدومان به شکل سرپایی مداوا شده‌اند، اظهار کرد: تعداد ۵۰ نیروی عملیاتی در قالب ۱۰ تیم و با کمک ۱۰ دستگاه خودروی عملیاتی و کمک دار خدمات امدادی را انجام داده اند.

وی تعداد مصدومین این زمین لرزه را ۶ نفر اعلام کرد و گفت: تا کنون ۳۷ پس لرزه بعد از زلزله دیروز به وقوع پیوسته و قرار گرفتن در کنار گسل رگ سفید دلیل وقوع زمین لرزه است.

حاجیانی از شهروندان خواست ضمن حفظ آرامش و خونسردی و عدم توجه به شایعات نسبت به رعایت اصول امدادی اقدام نمایند و وقوع پس لرزه ها را امری طبیعی بعد از وقوع یک زمین لرزه بزرگ دانست.

ضرورت مرّمت سریع مناطق آسیب‌دیده و جبران خسارات مالی زلزله‌زدگان

 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در پی وقوع زلزله در منطقه گناوه استان بوشهر پیامی ارسال کرد.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری در این پیام با اشاره به ضرورت مرمت سریع منازل و مراکز آسیب‌دیده خواستار جبران خسارات مالی زلزله‌زدگان شد. متن کامل این پیام که نسخه‌ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

«الحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّه الله فی الارضین»

وقوع زلزله در منطقه گناوه موجب نگرانی و تأثر خاطر همگان گردید.

با سپاس و ستایش الهی که این حادثه تلفات جانی به همراه نداشت و آسیب های انسانی، اندک و سطحی بود. ضمن تشکر و قدردانی از تمامی مسئولان گرامی، ائمه محترم جمعه، سپاه و بسیج، مردم عزیز، گروه های جهادی و جمعیت هلال احمر که در اسرع وقت در صحنه حاضر بودند، به مسئولان توصیه می نمایم که سریعاً منازل و مراکز آسیب‌دیده را مرمت کرده و خسارات مالی را به شایستگی جبران نمایند.

در پایان از تمامی شخصیت‌ها و مراکز ملی و استانی به ویژه دفتر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای «دامت برکاته العالیه» و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه که تماس گرفته و پیگیری و اظهار محبت نموده اند تشکر و قدردانی می نمایم.

صفایی بوشهری
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر
۲۹/ فروردین / ۱۴۰۰

/ایسنا 

فیلم/ گناوه ۱۷ بار لرزید / آماده باش ۵۵ آمبولانس/ تاکید جهانگیری بر به‌کارگیری همه امکانات

کپی